Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Okres międzywojenny

  • Strona główna \ 1918-39
  • KALENDARIUM

    1918

    5.XI
    - Pierwszy lot bojowy polskiego samolotu wojskowego po starcie z lotniska Lewandówka nad Lwów. Załoga: por. Stefan Bastyr i por. pil. Janusz de Beaurain . Dla pamiętnienia tego lotu obchodzono w tym dniu co roku do 1931 roku - Święto Lotnictwa Polskiego.

    - Przejęcie przez ppor.pil. Wiktora Ryla lotniska w Lublinie i utworzenie tam Oddziału Lotniczego w składzie dwóch eskadr.

    7.XI
    - Sformowanie polskiej 5 Eskadry Lotniczej i III Eskadry lotnictwa Bojowego.

    8.XI
    - Pierwszy lot transportowy por. pil. Stefana Steca z pasażerem prof. dr Stanisławem Strońskim z lotniska Lewandówka we Lwowie do Łańcuta.

    14.XI
    - Powołanie Sekcji Żeglugi Napowietrznej w Departamencie Techniki Ministerstwa Spraw Wojskowych. Pierwszy organ koordynujący sprawy lotnictwa wojskowego w Polsce, którego szefem został ppłk pil. Hipolit Łossowski.

    15.XI
    - Oddział wojskowy studentów pod dowództwem por. Tytusa Karpińskiego i por. Jerzego Garbińskiego zajmuje lotnisko Mokotowskie w Warszawie.

    20.XI
    - Pierwszy lot polskiego samolotu wojskowego (Albatros C.III) nad Warszawą z załogą: ppor. Jakubowski, student PW Ehrenpreis.

    - Założenie Centralnych Warsztatów Lotniczych na lotnisku Mokotowskim w Warszawie.

    21.XI
    - Rozkaz Sztabu Generalnego o organizacji służby technicznej WP, dotyczący m.in. lotnictwa wojskowego.

    1.XII
    - Rozkaz Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o wprowadzeniu biało-czerwonej szachownicy jako państwowego znaku samolotów polskiego lotnictwa wojskowego.

    16.XII
    - Pierwsza w Wojsku Polskim uroczysta przysięga na wierność Polskiej Rzeczypospolitej na lotnisku Mokotowskim w Warszawie.

    20.XII
    - Przekształcenie Komórki Wyszkoleniowej Komisji Kwalifikacyjnej na lotnisku Mokotowskim w Warszawie w Wojskową Szkołę Lotniczą.

    - Rozkaz Sztabu Generalnego WP ujmujący całościowo organizację polskiego lotnictwa wojskowego. Powołanie dwóch dowództw grup lotniczych: 1 Grupy Lotniczej w Warszawie na Warszawski, Lubelski, Kielecki i Łódzki Okręg Generalny; 2 Grupy Lotniczej w Krakowie na Krakowski Okręg Generalny.

    21.XII
    - Utworzenie Dowództwa Wojsk Lotniczych w Warszawie w składzie Sztabu Generalnego WP. Pierwszy rozkaz pierwszego Dowódcy Wojsk Lotniczych ppłk pil. Hipolita Łossowskiego.

    1919

    - Francja udzieliła Polsce pierwszej pożyczki na potrzeby zbrojeniowe w wysokości 5 mld franków, z czego na lotnictwo przypadło 29 mln franków.
    - Na przełomie 1919 i 1920 roku powstaje na lotnisku w Ławicy Wyższa Szkoła Pilotów.
    - Próby przewozu samolotami pasażerów z Poznania do Warszawy i z powrotem.
    - Przy departamencie Spraw Morskich MSW powstał referat Lotnictwa Morskiego, na którego czele stanął por.pil. Karol Trzaska-Durski.

    6.I
    - Oddziały polskiego wojska przy pomocy powstańców wielkopolskich zdobywają po półgodzinnym sztumie Stację Lotniczą Ławica pod Poznaniem wraz z dużą ilością sprzętu - ponad 400 niemieckich samolotów bojowych zmontowanych i zdemontowanych. Pierwszym komendantem lotniska Ławica zostaje ppor. Wiktor Pniewski. Zaistaniały warunki do organizacji w Poznaniu polskiego lotnictwa wojskowego.

    7.I
    - Pierwsze w historii samoloty z biało-czerwonymi szachownicami nad Poznaniem.

    16.I
    - Uroczysta przysięga oddziałów Wojsk Lotniczych na lotnisku Mokotowskim w Warszawie.

    19.II
    - Wprowadzenie do lotnictwa wojskowego Odznaki Pilota, zaprojektowanej przez artystę rzeźbiarza Władysława Gruberskiego.

    2.III
    - Otwarcie Szkoły Obsługi Lotniczej w Warszawie.

    9.III
    - Reorganizacja naczelnych władz lotniczych. Utworzenie: Inspektoratu Wojsk Lotniczych , podległego Ministrowi Spraw Wojskowych (II Wiceministrowi), Szefostwa Lotnictwa Polowego przy Naczelnym Dowództwie WP, Sekcji Żeglugi Napowietrznej, podległej Ministrowi Spraw Wojskowych (I Wiceministrowi), Inspektorem Wojsk Lotniczych i Szefem Sekcji Żeglugi Napowietrznej został Hipolit Łossowski, Szefem Lotnictwa Polowego kpt.pil. Julian Słoniewski.

    IV
    - Pod koniec miesiąca powstaje w Poznaniu Dowództwo Wojsk Aeronautycznych z płk pil. sterowcowym Aleksandrem Wańkowiczem na czele, które zostaje podporządkowane Inspektoratowi Wojsk Lotniczych w Poznaniu.
    - Mjr pil. sterowcowy Feliks Bołsunowski przystępuje do organizowania Oficerskiej Szkoły Aeronautycznej

    V
    - Do Polski zaczęły przybywać transporty Armii gen. Józefa Hallera w tym jednostki lotnictwa.
    - Na lotnisku Rakowice koło Krakowa powstała I Szkoła Pilotów.
    - Wojskowa Szkoła Lotnicza w Warszawie przemianowana na II Szkołę Pilotów.

    12.V
    - Do kraju przybywa sformowania we Francji Francuska Szkoła Pilotów i zostaje zakwaterowana na lotnisku Mokotowskim w Warszawie.

    10.VI
    - Utworzenie Oficerskiej Szkoły Aeronautów - Obserwatorów w Ławicy k. Poznania.

    15.VII
    - Z lotniska w Ławicy k.Poznania start pierwszego polskiego wojskowego balonu obserwacyjnego.

    28.VI
    - Uchwała Rady Ministrów przydzielająca sprawy komunikacji lotniczej w Polsce Ministerstwu Kolei Żelaznych , które włączyło je do kompetencji Wydziału Kolei Wąskotorowych i Miejskich.

    1.VII
    - Powstanie Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych na lotnisku Mokotowskim w Warszawie.

    - W Poznaniu wychodzi pierwszy numer dwutygodnika "Polska Flota Napowietrzna", pierwszego w niepodległej Polsce periodyku lotniczego (ukazywał się do połowy 1921 roku). Redaktor naczelny: ppłk Jerzy Syrokomla-Syrokomski.

    23.VII
    - W czasie pierwszego pokazu lotniczego przy oblocie pierwszego samolotu polskiej produkcji CWL Słowik na lotnisku Mokotowskim w Warszawie giną śmiercią lotników por. inż. Karol Słowik i por. pil. Kazimierz Jesionowski.

    IX
    - Połączenie I Szkoły Pilotów w Krakowie z II Szkołą Pilotów w Warszawie w Niższą Szkołę Pilotów w Krakowie. Komendantem zostaje kpt.pil. Roman Florer.

    16.IX
    - Opracowanie projektu utworzenia cywilnego przedsiebiorstwa lotniczego pod nazwą Narodowe Towarzystwo Żeglugi Powietrznej w Polsce.

    24.IX
    - Powołanie gen.bryg.pil. Gustawa Macewicza na stanowisko Inspektora Wojsk Lotniczych w Warszawie.

    25.IX
    - Połączenie lotnictwa polskiego z byłych zaborów z lotnictwem gen. Józefa Hallera.

    28-29.IX
    - Z inicjatywy redakcji "Polskiej Floty Napowietrznej" pierwsze w odrodzonej Polsce pokazy i zawody lotnicze na lotnisku Ławica k.Poznania, z udziałem kilku tysięcy widzów. Przeprowadzono konkursy: pilotażowy (10 zawodników), akrobacji (5 zawodników), lotów bojowych (7 zawodników) oraz loty pasażerskie na samolotach i wzloty balonem.

    13.X
    - Podpisanie przez Polskę w Paryżu Międzynarodowej Konwencji Lotniczej w sprawie współpracy międzynarodowej w rozwoju cywilnej komunikacji lotniczej.

    30.X
    - W Poznaniu zebranie konstytucyjne i oficjalne otwarcie pierwszego polskiego aeroklubu, któremu nadano nazwę Aeroklub Polski. Prezesem zarządu wybrano prezydenta miasta Poznania Jargoniewa Drwęskiego.

    18.X
    - W Poznaniu powstaje pierwsze w kraju Kółko Lotniczo-Modelowe, założone i prowadzone przez Bolesława Grajetę.

    31.X
    - Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych zezwalający, aby 7 Eskadra Myśliwska nosiła nazwę: 7 Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki.

    1920

    - Wyższą Szkołę Pilotów przeniesiono w końcu roku z Poznania do Grudziądza. - Aeroklub Polski w Poznaniu został członkiem Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w Paryżu.

    18.I
    - Wojsko Polskie zajmuje lotnisko w Toruniu.

    24.I
    - Wojsko Polskie zajmuje lotnisko w Bydgoszczy.

    10.II
    - Na lotnisku wodno-lądowym w Pucku gen. Józef Haller dokonuje uroczystego aktu Zaślubin Polski z Morzem.

    15.II
    - Przejęcie przez polski personel dowódczy i instruktorski Francuskiej Szkoły Pilotów, której nazwę zamieniono na Niższą Szkołę Pilotów w Warszawie. Komendantem został kpt. pil. Jerzy Garbiński.

    20.II
    - Przemianowanie Inspektoratu Wojsk Lotniczych na Departamet III Żeglugi Napowietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowych.

    26.II
    - Przeniesienie Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych z Warszawy o Torunia.

    13.IV
    - Utworzenie w Lotnictwie polskim stanowisk Szefów Lotnictwa Armii i Frontów.

    V
    - Przeniesienie pod koniec miesiąca Niższej Szkoły Pilotów z Warszawy do Dęblina.

    1.V
    - Utworzenie Szkoły Obsługi Lotniczej w Ławicy k.Poznania.

    7.VII
    - Umowa Polski z francusko-rumuńskim przedsiębiorstwem "Compagnie Franco-Roumaine de Navigation Aerienne" (w skrócie CFRNA) o wyłącznej eksploatacji przez to przedsiębiorstwo linii lotniczej Warszawa - Praga - Warszawa.

    15.VII
    - Powstanie Polskiego Lotnictwa Morskiego. Pierwszy start wodnosamolotu z wód odzyskanego polskiego Bałtyku.

    VIII
    - Niższą Szkołę Pilotów przeniesiono z Dęblina do Bydgoszczy.
    - Por. pil. Ludomił Rayski i inż. Witold Rumbowicz wykonują na włoskim samolocie Ansaldo A-300 przelot dalekodystansowy z Turynu do Polski.

    1.XII
    - Połączenie obu niższych szkół: krakowskiej i warszawskiej w Niższą Szkołę Pilotów w Bydgoszczy.

    1921

    - W Pucku utworzono Morski Dywizjon Lotniczy w składzie 2 eskadr (wywiadowczej i treningowej) po 6 samolotów.
    - Czynne były szkoły lotnicze: Niższa Szkoła Pilotów w Bygoszczy , Wyższa Szkoła Pilotów w Grudziądzu, Szkoła Obserwatorów i Strzelców Lotniczych w Toruniu oraz Szkoła Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy.
    - W Warszawie powstało towarzystwo lotnicze "Aerotransport", które otrzymało koncesję na zorganizowanie linii Warszawa - Wilno z prawem przedłużenia jej o Moskwy, do czego jednak nie doszło.
    - W drugiej połowie roku Zakłady Mechaniczne Plage&Laśkiewicz w Lublinie podjęły przygotowania o uruchomienia krajowej linii lotniczej.
    - Wydział Naukowo-Techniczny Sekcji Żeglugi Napowietrznej przekształcono w Wojskową Centralę Badań Lotniczych (w skrócie: WCBL).
    - Ukazały się w Polsce pierwsze przepisy oceny zolności do służby w powietrzu.
    - Reaktywowano powstałą w 1916 roku Sekcję Lotniczą Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej.
    - W Warszawie rozpoczęła działalność organizacja międzyszkolna - Polski Lotniczy Związek Młodzieży.
    - Centralne Zakłady Aeronautyczne przemianowano na Centralne Zakłady Balonowe.

    18.I
    - Rozkaz Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa WP o organizacyjnym zgrupowaniu eskadr lotniczych lotniczych w siedmiu następujących bazach:
    I Dywizjon - Warszawa (eskadry: W8, W16, W1),
    II Dywizjon - Łuck (eskadra W6),
    III Dywizjon - Lwów (eskadry: W5, M7),
    IV Dywizjon - Brześć Litewski (eskadry: M18, W3, W12),
    V Dywizjon - Bydgoszcz (eskadry: M13, M15),
    VI Dywizjon - Kraków (eskadra W10),
    VII Dywizjon - Grudziądz (eskadra W14).

    V
    - W Warszawie powstał 1 Pułk Lotniczy w składzie 3 dywizjonów po 2 klucze. Dowódca płk pil. Camillo Perini.
    - W Warszawie powstała Spółka Akcyjna Polsko-Francuskie Zakłady Samochodowe i Lotnicze (w skrócie Francopol).

    12.IV
    - Rozpoczęcie regularnych lotów na linii Paryż - Praga - Warszawa przez towarzystwo francusko-rumuńskie CFRNA, występujące na terenie Polski pod nazwą "Towarzystwo Żeglugi Powietrznej w Polsce" ("Societe de Navigation Aerienne en Pologne").

    10.V
    - W Poznaniu powstaje przedsiębiorstwo transportu powietrznego "Aero-Targ" - Spółka Akcyjna z Ograniczoną Odpowiedzialnością.

    29.V - 6.VI
    - Samoloty "Aero-Targu" wykonują 58 przelotów na trasie Poznań - Warszawa - Poznań, 30 przelotów na trasie Poznań - Gdańsk - Poznań, przewożąc około 100 pasażerów i 3000 kg przesyłek (16 500 przelecianych kilometrów).

    30.V
    - Umowa "Aero-Targu" z Ministerstwem Poczt i Telegrafów na wydanie specjalnych znaczków poczty lotniczej.

    VI
    - Ukazał się ostatni numer pierwszego w Polsce Niepodległej czasopsima lotniczego "Polska Flota Napowietrzna (Powietrzna)".
    - Grupa lotników wojskowych wznowiła w Warszawie działalność Aeroklubu Polskiego, którego nazwę zmieniono na Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej (w skrócie: ARP). Prezesem został Stanisław Osiecki.

    15.VI
    - Oblot pierwszego zbudowanego w Zakładach Mechanicznych Plage&Laśkiewicz w Lublinie samolotu Ansaldo A-300. Oblotu dokonał pil. Adam Haber-Włyński.

    VII
    - Pierwszy lot sportowy na balonie wolnym pochodzenia francuskiego.

    20.VII
    - Rząd polski przedłuża na 10 lat prawo do wyłącznej eksploatacji linii Warszawa - Praga - Warszawa francusko - rumuńskiemu towarzystwu CFRNA.

    VIII
    - W Krakowie powstał 2 Pułk Lotniczy w składzie 1 dywizjonu wywiadowczego (2 eskadry). Dowódca ppłk. pil. Ernest Cieślewski.
    - W Poznaniu powstał 3 Pułk Lotniczy w składzie 1 dywizjonu wywiadowczego (3 eskadry) i 1 dywizjonu myśliwskiego (2 eskadry). Dowódca ppłk. pil. Aleksander Serednicki.

    IX
    - W Warszawie ukazał się pierwszy numer miesięcznika lotniczego "Lot", założonego i redagowanego przez ppłk. inż. Januarego Grzędzińskiego.

    1922

    VI
    - Utworzono przedsiębiorstwo lotnicze o charakterze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością p. Polska Linia lotnicza "Aerolloyd" z siedzibą w Warszawie.

    12.VIII
    - Oblot na lotnisku Mokotowskim w Warszawie samolotu Stefana Malinowskiego Stemal-III, zbudowanego w Bydgoszczy. Oblotu dokonał ppłk pil. Jerzy Kossowski.

    XI
    - Oblot w Bydgoszczy samolotu sportowego braci Pawła i Jana Gabrielów P-Y. Oblotu dokonał Jan Gabriel. Pierwsza krajowa konstrukcja w Polsce niepodległej.

    3.IX - 10.IX
    - Pierwszy udział polskich pilotów (na samolotach Breguet XIVA2) w I Międzynarodowych Zawodach Lotniczych w Zurichu (Szwajcaria). Załoga mjr pil. Ludomił Rayski - Czesław Filipowicz uzyskała wyróżnienie i nagrodę specjalną w okrężnym locie alpejskim. Druga załoga Ignacy Giewgowd - kpt. pil. Józef Krzyczkowski zajeła 4-te miejsce w konkurencji zrzucania bomb.

    5.IX
    - "Aerolloyd" uruchamia pierwsze polskie linie lotnicze: Warszawa - Gdańsk i Warszawa - Lwów.

    9.IX - 10.IX
    - Zawody sportowe pn. I Krajowy Lot Okrężny o Puchar Mnisterstwa Spraw Wojskowych na trasie Warszawa - Lwów - Kraków - Poznań - Warszawa (1250 km). Zwyciężył kpt.pil. Stefan Pawlikowski na samolocie Breguet XIVA2.

    15.IX
    - W Poznaniu powstaje Związek Lotników Polskich, którego prezesem zostaje pilot Czesław Wawrzyniak.

    22.IX
    - W Warszawie powstaje Obywatelski Komitet Obrony Przeciwgazowej przemianowany potem na Towarzystwo Obrony Przeciwgazowej. Pierwsza organizacja tego typu w Europie.

    16.X
    - Rada Ministrów powołuje Komitet Lotnictwa Cywilnego - organ doradczy i opiniodawczy Ministerstwa Kolei Żelaznych w sprawach lotnictwa.

    12.XII
    - Walne Zebranie Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. Uchwała o powołaniu Ligi Obrony Powietrznej (nazwę zaproponował pisarz Andrzej Strug).

    1923

    - W końcu roku postała w Białej-Podlaskiej Podlaska Wytwórnia Samolotów (w skrócie: PWS) jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą zarządu w Warszawie.
    - W Poznaniu, Toruniu, Lublinie i Warszawie powstały pierwsze Komitety Wojewódzkie LOPP.
    - We Lwowie wznowił działalność Związek Awiatyczny Studentów Politechniki Lwowskiej.
    - Członkowie Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Politechniki Warszawskiej zbudowali w Centralnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie, pierwszy polski szybowiec SL-1 Akar, weług projektu studenta Adama Karpińskiego.

    I
    - Polska otrzymuje we Francji pożyczkę na zakup sprzętu lotniczego.

    1.I
    - Szefem Departamentu Żeglugi Powietrznej zostaje Francuz generał Armand Levegue.

    22.V
    - I Ogólne Zgromadzenie Delegatów Członków-Założycieli Ligi Obrony Powetrznej Państwa (w skrócie LOPP) w Warszawie. Przyjęcie statutu stowarzyszenia.

    23.V
    - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdza i rejestruje statut LOPP.

    VI
    - W Warszawie ukazuje się pierwszy numer miesięcznika lotniczego "Lot Polski". Redaktor - ppłk inż. January Grzędziński.

    19.VI
    - II Ogólne Zgromadzenie LOPP w Warszawie. Aprobata dla działalności komitetu organizacyjnego stowarzyszenia.

    18.VII
    - "Aerolloyd" otwiera linię Warszawa - Kraków.

    VIII
    - II Krajowy Lot Okrężny z udziałem 21 samolotów, który ze względu na trudne warunki atmosferyczne kończył tylko 1 samolot.

    4.VIII
    - W Warszawie ukonstytuowanie władz Ligi Obrony Powietrznej Państwa: Rady Głównej - przewodniczący (Prezes Zarządu ARP), Zarządu Głównego - prezes Zygmunt Jastrzębski, Sekretarz Generalny - ppłk inż. January Grzędziński.

    11.VIII
    - Związek Lotników Polskich zakłada w Poznaniu wytwórnię samolotów pn. Spółka Akcyjna "Samolot".

    28.VIII - 13.IX
    - I Polski Konkurs Płatowców Bezsilnikowych na terenie Czarnej Góry pod Białką k. Nowego Targu z udziałem 10 pilotów i 9 szybowców. Pierwsze Krajowe Zawody Szybowcowe zorganizowane Staraniem Związku Lotników Polskich.

    XI
    - W Panewnikach pod Ligotą Katowicką oblot samolotu Edwarda i Wojciecha Soporów "Silesia S-3". Oblotu dokonał pil. Kłosek.

    1924

    - Wyszła pierwsza polska fachowa książka o szybownictwie inż. Piotra Tułacza "Lot żaglowy i aparaty żaglowe".
    - Na Politechnice Warszawskiej powstała Katedra Aerodynamiki.
    - We wszystkich województwach w kraju powstały Komitety Wojewódzkie LOPP.

    15.II
    - W Poznaniu wychodzi pierwszy numer czassopisma "Lotnik" (dwutgodnik) jako organ Zwiazku Lotników Polskich. Redaktor - Zygmunt Marynowski.

    III
    - Miesięcznik "Lot Polski" został organem oficjalnym Ligi Obrony Powietrznej Państwa.

    24.IV
    - Oficjalne otwarcie wytwórni "Samolot" na lotnisku Ławica k.Poznania.

    23.V
    - W Toruniu sformowany zostaje 4 Pułk Lotniczy w miejsce zlikwidowanej Szkoły Obserwatorów i Strzelców Lotniczych. Dowódca pułku - ppłk pil. Roman Florer dotychczasowy Komendant OSOiL.

    1.VII
    - Gen. bryg. pil. Włodzimierz Zagórski zostaje powołany na stanowisko Szefa Departamentu Żeglugi Powietrznej Ministerstwa Spraw Wojskowch.

    21.IX
    - Pierwszy lot próbny samolotu "Aerolloydu" z Warszawy przez Kraków do Wiednia.

    29.IX
    - 9 polskich pilotów wojskowych pod dowództwem płk pil. Aleksandra Serednickiego przelatuje na 6 samolotach Potez XV nad Alpami z Paryża, przez Włochy, Jugosławię i Austrię do Polski.

    5.X
    - W Warszawie wychodzi pierwszy numer miesięcznika "Młody Lotnik", jako pismo Związku Lotniczego Młodzieży. Redaktor - Jerzy Osiński.

    13.XII
    - Powstałe w Łodzi Towarzystwo Akcyjne "Polavia" uzyskuje koncesję na uruchomienie linii lotniczych: Warszawa - Łódź, Łódź - Gdańsk, Łódź - Katowice, których eksploatacji jednak nie podjęto.

    1925

    - Wojskowa Centrala Badań Lotniczych przekształciła się w Instytut Badań Technicznych Lotnictwa (w skrócie: ITBL).
    - Departament Żeglugi Powietrznej MSW ogłosił konkurs na projekty samolotów polskiej konstrukcji. Nadesłano 15 prac z których 7 nagrodzono.
    - W lecie samoloty polskich przzedsiębiorsw transportu lotniczego zarejestrowały pierwszy milion przelecianych kilometrów.
    - LOPP w porozumieniu z Ministerstwem Oświecenia zorganizował w Warszawie Centralny Kurs Modelarstwa, w którym uczestniczyło 45 osób.
    - Zarząd Stołeczny LOPP wydał podręcznik Wojciecha Woyny "Modelarstwo lotnicze".

    19.II
    - Lot próbny samolotu "Aerolotu" na linii Warszawa - Lwów - Bukareszt.

    27.II
    - W Poznaniu zostaje zarejestrowane przedsiębiorstwo "Aero" S.A. Komunikacja Powietrzna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

    III
    - Przy wytwórni "Samolot" w Poznaniu otwarto na lotnisku Ławica Cywilną Szkołę Pilotów.

    27.IV
    - Przedłużenie przez "Aerolloyd" linii Warszawa - Kraków do Wiednia.

    17-24.V
    - II Wszechpolski Konkurs Szybowców na wzgórzach Oksywia k. Gdynia z udziałem 11 pilotów i 15 szybowców.

    22.V
    - Otwarcie przez "Aerolot" lini lotniczej Kraków - Lwów.

    V
    - Zmiana nazwy i formy handlowej przedsiębiorstwa "Aerolloyd" na Polska Linia Lotnicza "Aerolot", Spółka Akcyjna.

    23.V
    - Otwarcie przez "Aero" linii lotniczej Poznań - Warszawa - Poznań.
    - We Lwowie powstaje 6 Pułk Lotniczy. Dowódca - ppłk pil. Camillo Perini.

    31.V
    - W Lidzie powstaje 11 Pułk Myśliwski. Dowódca - ppłk pil. Jerzy Kossowski.

    VIII
    - Drugi przelot grupowy na Alpami polskich pilotów na 26 nowo zakupionych samolotach Potez XV i Breguet XIX, pod dowództwem gen.bryg.pil. Włodzimierza Zagórskiego, z Paryża, przez Włochy, Austrię i Czechosłowację do Polski.

    15.VIII
    - Pierwszy lot samolotu "Aerolotu" na linii Warszawa - Gdańsk - Malmoe - Kopenhaga.

    13.XI
    - Uroczyste otwarcie lotniska Lublinek w Łodzi, zbudowanego z inicjatywy i przy poparciu Łódzkiego Komitetu Wojewódzkiego LOPP.

    6-22.XI
    - Płk pil. Ludomił Rayski z mechanikiem Leonardem Kubiakiem wykonuje na samolocie Breguet XIX GR - Rajd Śródziemnomorski : Paryż - Madryt - Casablanca - Tunis - Ateny - Konstantynopol - Warszawa (8000 km).

    25.X
    - I Krajowe Zawody Balonowe o Puchar Przechodni "im. Aleksandra Wańkowicza" w Warszawie z udziałem 3 balonów wolnych.

    2.XI
    - Uruchomienie przez "Aero" linii lotniczej Poznań - Łódź - Warszawa.

    5.XI
    - Utworzenie w Grudziądzu Oficerskiej Szkoły Lotniczej.

    XII
    - W podziemiach Nowej Kreślarni na Politechnice Warszawskiej powstały warsztaty lotnicze Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej, które rozpoczęły budowę samolotów sportowych, zaprojektowanych przez członków sekcji Stanisława Rogalskiego, Stanisława Wigurę i Jerzego Drzewieckiego.

    3.XII
    - W Poznaniu, z inicjatywy redakcji "Lotnik", odbyła się pierwsza konferencja redaktorów polskiej prasy lotniczej ("Lot Polski", "Lotnik", "Młody Lotnik", "Wiadomości LOPP").

    1926

    - Główny Zarząd LOPP powołał Komisję Polityki Lotniczej.
    - w Poznaniu powstał Kolejowy Klub Szybowcowy "Szybowia".
    - Powstał Wydział Badań Lotniczo-Lekarskich w Instytucie Badań Technicznych Lotnictwa.
    - Szkoła Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy została przemianowana na Centralną Szkołę Mechaników Lotniczych.
    - w Katowicach powstało "Śląskie Towarzystwo Lotnicze".

    I
    - przekroczono liczbę 10 tys. przewiezionych pasażerów przez polskie towarzystwa lotnicze.

    1.II
    - W Bydgoszczy został oblatany samolot Stanisława Działowskiego DKD-I.

    19.III
    - płk pil. Ludomił Rayski obejmuje stanowisko p.o. Szefa Departamentu Żeglugi Powietrznej MSWojsk.

    23.V
    - na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył I Wszechpolski Konkurs Modeli Latających.

    24.VII
    - oblot samolotu Sp-1 w poznańskiej wytwórni "Samolot".

    VIII
    - oblot prototypu pierwszego polskiego samolotu bojowego WZ-X.

    25.VIII - 26.IX
    - rozpoczęcie przez Bolesława Orlińskiego i Leonarda Kubiaka rajdu do Tokio na samolocie Breguet XIX GR.

    30.IX
    - 46 pilotów kończy pierwszy kurs w Szkole Pilotów przy wytwórni "Samolot" w Poznaniu.

    1.X
    - Otwarcie przez "Aerolot" połączenia Warszawa - Łódź.

    15.X
    - Otwarcie w Warszawie Instytutu Aerodynamicznego. Środki na budowę wyłożył LOPP.

    19.X
    - odbyły się II Krajowe Zawody Balonowe o Puchar Przechodni "im. Aleksandra Wańkowicza".

    30.XI
    - Niższa Szkoła Pilotów w Bydgoszczy zostaje przemianowana na Centralną Szkołę Podoficerów Pilotów.

    7.XII
    - oblot pierwszego polskiego samolotu szkolnego Bartel BM-2 w wytwórni "Samolot".

    1927

    - start polskich pilotów balonowych z dwoma balonami w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych w Pradze
    - inż.Gustaw Mokrzycki tworzy na Wydziale Mechanicznym Politchniki Warszawskiej - Katedrę Budowy Samolotów
    - przystąpienie do opracowania i wydawania przez Instytut Aerodynamiczny w Warszawie publikacji pt. "Prace Instytutu Aerodynamicznego"
    - przekroczenie przez polskich pilotów komunikacyjnych 10 tys. lotów i łącznej długości tras 3 mln km

    4.II
    - powstaje Polska Unia Lotnicza. Obejmuje trzy towarzystwa lotnicze: Aerolot, Aero, Śląskie Towarzystwo Lotnicze

    IV
    - zorganizowanie w Grudziądzu Lotniczej Szkoły Strzelania i Bombardowania

    14.IV
    - Oficerska Szkoła Lotnicza zostaje przeniesiona z Grudziądza do Dęblina.

    25-27.V
    - pierwszy długodystansowy przelot w Polsce na samolocie DKD-I wykonany przez Stanisława Działowskiego.

    VI
    - zmiana nazwy Departamentu IV Lotnictwa na Departament Aeronautyki Ministerstwa Spraw Wojskowych

    VII
    - oblot pierwszego polskiego samolotu całkowicie metalowego Skraba ST-3, opracowany przez Bolesława Skrabę

    1.VII
    - w Warszawie na Okęciu powstaje fabryka silników lotniczych Polskie Zakłady Skody Sp.Akc. Dyrektorem naczelnym zostaj inż.Tadeusz Heyne. Jest to pierwsza fabryka silników lotniczych w Polsce

    VIII
    - cztery polskie załogi na samolotach Breguet XIX biorą udział w I Locie Małej Ententy i Polski w Jugosławii. Drugą lokatę zajmuje załoga Franciszek Żwirko / Władysław Popiel.

    14-21.VIII
    - polscy piloci na samolotach SPAD 61 biorą udział w II Międzynarodowych Zawodach Lotniczych w Zurychu (Szwajcaria). Drugą lokatę w dwóch konkurencjach zajmuje Aleksander Cichocki.

    8-9.X
    - rozegrano I Krajowy Konkurs Awionetek w Warszawie. Udział wzięło sześć samolotów. Rozegrano cztery konkurencje.

    19.X
    - założono pierwszy Aeroklub Akademicki w Warszawie. Inicjatorem była redakcja "Młodego Lotnika". Prezesem został Jerzy Osiński.
    - założono Klub Pilotów Województwa Śląskiego w Katowicach.

    1.XI
    - linie lotnicze "Aerolot" włączają na swej trasie Kraków-Wiedeń lądowanie w Brnie.

    10.XII
    - utworzono Towarzystwo im. prof.Stefana Drzewieckiego w celu poparcia działalności w zakresie badań lotniczych.

    11.XII
    - na Polu Mokotowskim odbył się II Wszechpolski Konkurs Modeli Latających

    15.XII
    - oficjalna inauguracja działalności Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej na Zamku Królewskim w Warszawie. Sekretarzem Generalnym został mjr pil.Bogdan Kwieciński. Janusz Radziwiłł przewodniczy Radzie Naczelnej i Zarządowi ARP.

    1928

    - przemianowanie Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Dęblinie na Szkołę Podchorążych Lotnictwa
    - rozpoczęto reorganizację pułków lotniczych. Powstały stanowiska dowódców grup lotniczych z podziałem kraju na strefy: 1 Grupa Lotnicza - Warszawa, 2 Grupa Lotnicza - Poznań, 3 Grupa Lotnicza - Kraków

    I
    - reorganizacja Centralnych Warsztatów Lotniczych w wytórnię płatowców i utworzenie przedsiębiorstwa Państwowe Zakłady Lotnicze z siedzibą w Warszawie
    - ukazał się pierwszy numer czasopisma "Pilot" jako organu Klubu Pilotów Województwa Śląskiego

    7.I
    - powołanie w Warszawie Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich wraz z Wojskową Komisją Lotniczo-Lekarską

    30.I
    - w Krakowie powstaje Aeroklub Akademicki. Pierwszym prezesem zostaje mianowany kpt.pil. Tadeusz Halewski.

    10.II
    - Połączenie Ligi Obrony Powietrznej Państwa z Towarzystwem Obrony Przeciwlotniczej. Nowa organizacja ma nazwę Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

    22-23.II
    - w Warszawie zbiera się zgromadzenie ogólne Międzynarodowego Zrzeszenia Transportu Powietrznego (IATA)

    28.II
    - we Lwowie powstaje Aeroklub Akademicki

    14.III
    - Rozporządzenie Prezydenta RP o pierwszym ustanowionym w Polsce Prawie Lotniczym

    IV
    - Związek Lotników Polskich w Poznaniu zmienia nazwę na Wielkopolski Klub Lotników

    V
    - Pierwsza Wyprawa Szybowcowa w rejon Złoczowa. Udział wzięli członkowie Aeroklubu Adademickiego we Lwowie oraz Związku Awiatycznego Studentów Politechniki Lwowskiej

    9.VI
    - powstanie Samodzielnego Referatu Lotnictwa Cywilnego w Departamencie IV Eksploatacyjnym Ministerstwa Komunikacji

    30.VII
    - Start polskiej załogi do Rajdu na Bliski Wschód

    VIII
    - udział pięciu polskich załóg w odbywającym się w Czechosłowacji II Locie Małej Ententy i Polski

    3-4.VIII
    - pierwsza (nieudana) próba przelotu przez Atlantyk na samolocie Amiot 123. Załoga: Ludwik Idzikowski i Kazimierz Kubala

    17.X
    - w Poznaniu powstaje Aeroklub Akademicki

    29.X - 1.XI
    - II Krajowy Konkurs Awionetek w Warszawie odbywający się pod patronatem ARP

    30.X
    - III Krajowe Zawody Balonowe o Puchar Przechodni im.Aleksandra Wańkowicza odbywające się w Warszawie

    XII
    - likwidacja prywatnych przedsiębiorstw lotniczych "Aerolot" i "Aero" - w Krakowie odbył się Zjazd Delegatów Aeroklubów Akademickich, podczas którego zdecydowano się powołać organ kierowniczy

    10.XII
    - otwarcie w Warszawie Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich

    27.XII
    - utworzenie państwowo-samorządowego przedsiębiorstwa transportu lotniczego Linie Lotnicze "LOT" Spółka z O.O.

    1929

    - Opracowanie przez artystę plastyka Tadeusza Gronowskiego znak PLL "LOT" w postaci stylizowanego żurawia.
    - reorganizacja ośrodków szkolnictwa lotnictwa wojskowego; utworzono trzy główne ośrodki szkoleniowe : Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie, Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa w Bydgoszczy oraz Lotniczą Szkołę Strzelania i Bombardowania w Grudziądzu.

    I
    - powstaje Aeroklub Akademicki w Wilnie.

    2.I
    - PLL "Lot" rozpoczyna działalność przewozową na terenie kraju w pięciu liniach połączeń.

    20.I
    - LOPP otrzymuje prawa i przywileje Stowarzyszenia Wyższej Użyteczności.

    29.I
    - I Walny Zjazd Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa Cywilnego w Polsce.

    1.II
    - PLL "LOT" uruchamia pierwszą zagraniczną linię Katowice-Wiedeń.

    III
    - powołanie we Lwowie Związku Polskich Aeroklubów Akademickich, oraz przyjęcie ramowego statutu dla aeroklubów.

    IV
    - utworzenie Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa, ze Szkołą Podchorążych Lotnictwa.
    - delegat Aeroklubu RP Bogdan Kwieciński bierze udział w konferencji FAI w Kopenhadze. Nawiązano tam pierwsze kontakty ARP z FAI.

    1.IV
    - w Legionowie k.Warszawy powstaje Wojskowa Wytwórnia Spadochronów.

    16.IV
    - przy Podlaskiej Wytwórni Samolotów powstaje Fabryczny Klub Lotniczy.

    15.V
    - ogłoszenie ustawy o przylotach do Polski i przelotach nad terytorium kraju obcych statków powietrznych.

    VII
    - Ministerstwo Komuniakacji powołuje Komisję Lotnictwa Sportowego jako organ doradczy przy Aeroklubie RP.

    13.VII
    - druga próba przelotu przez Atlantyk podjęta przez Ludwika Idzikowskiego i Kazimierza Kubali na samolocie Amiot 125. Podczas przymusowego lądowania na wyspie Graciosa (Azory), ginie śmiercią lotnika Ludwik Idzikowski.

    14.VII
    - rozpoczyna działalność Lubelski Klub Lotniczy w Lublinie.

    VIII
    - Aeroklub RP organizuje Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych w Poznaniu.

    3-20.VIII
    - Aeroklub RP obsługuje jako organizator, polski odcinek (Warszawa - Poznań) na I Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge)

    7.VIII
    - uroczyste otwarcie w Warszawie działalności Polskich Linii Lotniczych "LOT"

    25.VIII
    - Wacław Makowski z mechanikiem B.Wiemanem wykonał przelot bez lądowania z Poznania do Barcelony na samolocie Lublin R-X w czasie 12 godz. i 15 min. przelatując dystans 1800 km.

    IX
    - udział sześciu polskich pilotów w III Locie Małej Ententy i Polski.
    - powstaje Zrzeszenie Klubów Lotniczych przy Aeroklubie RP.

    14.IX
    - III Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających w Warszawie.

    20.IX
    - rozpoczęcie działalności Łódzkiego Klubu Lotniczego.

    25.IX
    - oblot prototypu PZL P.1/I przez kpt.pil. Bolesława Orlińskiego.

    6.X
    - I Lot Południowo-Zachodniej Polski. Organizatorzy: Aeroklub Akademicki w Krakowie, LOPP Kraków i LOPP Katowice.

    12.X
    - Konwencja Warszawska - przedstawiciele 31 państw podpisują "Konwencję o ujednoliceniu niektórych prawideł dotyczących międzynarodowego przewozu lotniczego".

    16.X
    - pierwszy polski rekord świata - wysokość lotu 4004 metry. Pilot Franciszek Żwirko z pasażerem Antonim Kocjanem na samolocie RWD-2.

    23.X - 4.XI
    - znalezienie terenów szybowcowych w Bezmiechowej. W wyprawie poszukiwawczej uczestniczą m.in. Szczepan Grzeszczyk i Wacław Czerwiński.

    2.XI
    - Szczepan Grzeszczyk podczas lotu na szybowcu CW-II w Bezmiechowej ustala rekord Polski na długotrwałość (2 godz. 11 min.).

    5.XI
    - utworzenie w 1.PL. doświadczalnej eskadry myśliwców nocnych.

    XII
    - zmiana nazwy Zrzeszenia Klubów Lotniczych na Radę Klubów Afiliowanych przy ARP.
    - powstaje Polski Aeroklub Akademicki w Wolnym Mieście Gdańsk.
    - powstaje Memoriał Zarządu Głównego LOPP "Wniosek do rządu i sejmu w sprawie najpilniejszych kwestii polityki lotniczej"

    1930

    - PLL "LOT" wprowadza pierwsze loty taksówkowe i okrężne
    - w PLL "LOT" zostaje założony Dział Aerofotogrametryczny
    - zmiana nazwy Aeroklubu Akademickiego w Warszawie na Aeroklub Warszawski
    - zmiana nazwy Klubu Pilotów Województwa Śląskiego w Katowicach na Śląski Klub Pilotów
    - I-szy Konkurs Modeli Wodnosamolotów na Jeziorku Kamionkowskim w Warszawie

    I
    - powołanie w Warszawie międzyministerialnej mieszanej komisji do spraw obrony przeciwgazowej ludności cywilnej

    31.III
    - Odnotowanie łącznego przelotu 500 tys. km przez pilota PLL "LOT" Klemensa Długaszewskiego

    1.VI
    - Przedłużenie linii PLL "LOT" Warszawa - Lwów do Warszawa - Lwów - Czerniowce - Bukareszt

    26.VII - 07.VIII
    - Cztery polskie załogi biorą pierwszy udział w II Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych ("Challenge") w Niemczech

    VII
    - ukazuje się pierwszy numer miesięcznika "Skrzydlata Polska". Czasopismo powstało z połączenia pism "Młody Lotnik", "Pilot", "Sport Motorowy"

    VIII
    - przeniesienie warsztatów Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Studentów Politechniki Warszawskiej do pomieszczeń na Okęciu wybudowanych z funduszu LOPP
    - organizacja VI Lotu Małej Ententy przez Aeroklub RP

    2.VIII
    - podpisanie umowy między Polską a Francją, o komunikacji lotniczej między obydwoma krajami

    3.VIII
    - otwarcie lotniska sportowo-turystycznego w Nowym Targu, oraz I-szy Zlot Podhalański Awionetek

    IX
    - zainicjowanie przez Ministerstwo Spraw Wojskowych wraz z LOPP i aeroklubami Lotniczego Przysposobienia Wojskowego

    7.IX
    - II Lot Południowo-Zachodniej Polski w Krakowie

    25.IX - 6.X
    - III Krajowy Konkurs Awionetek w Warszawie

    5.X
    - IV Krajowe Zawody Balonowe "O Puchar Przechodni im.Aleksandra Wańkowicza" w Warszawie

    XI
    - Zarejestrowanie pod numerem patentowym 15983 usterzenia motylkowego opracowanego przez inż.Jerzego Rudlickiego

    1931

    31.I - 1.II
    - I Lubelsko-Podlaskie Zawody Lotnicze w Lublinie.

    II
    - Oblot na lotnisku Mokotowskim samolotu-amfibii PZL-12 przez inż.Zygmunta Puławskiego

    1.II-5.V
    - Przelot dookoła Afryki na samolocie PZL Ł-2. Załogę stanowili kpt.pil. Stanisław Skarżyński i inż.Andrzej Markiewicz.

    5-16.III
    - Rajd czterech samolotów z Aeroklubu Warszawskiego do Estonii

    13.III
    - Rozpoczęcie planowanego przelotu dookoła świata z Rzymu przez Kajetana Czarkowskiego-Golejewskiego. Lot zakończył się przymusowym lądowaniem 05.IV.1931 r.

    21.III
    - Ginie śmiercią lotnika inż.Zygmunt Puławski

    29.III
    - Połączenie Wielkopolskiego Klubu Lotników z Aeroklubem Akademickim w Poznaniu. Z ich połączenie powstaje Aeroklub Poznański.

    IV
    - Oblot na Okęciu szybowca Czajka I. Szybowiec pilotował Szczepan Grzeszczyk.

    25.V
    - Udział czterech polskich załóg w Międzynarodowym Mityngu Samolotów Sportowo-Turystycznych w Zagrzebiu.

    8.VI
    - Zajęcie przez Henryka Skrzypińskiego 3 miejsca w Rallye Bucuresti na samolocie RWD-2.

    27.VI
    - PLL "LOT" przedłużają linię zagraniczną z Bukaresztu do Sofii i Salonik.

    VII
    - Oblot na lotnisku Okęcie samolotu RWD-7. Samolot pilotował Jerzy Drzewiecki.

    2-19.VII
    - Rajd pilotów Aeroklubu Poznańskiego - Zenona Jakubczyka i Leonarda Szafranka na samolocie RWD-4. Długość trasy 4200 km.

    VIII
    - Oblot prototypu samolotu pasażerskiego PWS-24. Pilotował Franciszek Rutkowski.
    - Oblot pierwszego prototypu samolotu myśliwskiego PZL P.8/I.
    - Oblot pierwszego prototypu samolotu myśliwskiego PZL P.11/I. Pilotował Bolesław Orliński.

    7.VIII
    - Oblot na lotnisku Okęcie prototypu samolotu RWD-5. Samolot pilotował Jerzy Drzewiecki.

    15.VIII
    - Lot dookoła Polski bez lądowania na samolocie PWS-52 z pasażerem Stanisławem Rękawkiem. Pilotował kpt.pil.Józef Lewoniewski. Długość trasy 1754 km.

    15-16.VIII
    - III Lot Południowo-Zachodniej Polski w Krakowie
    - I Kongres Lotnictwa Sportowego w Krakowie

    29.VIII - 7.IX
    - Udział kpt.pil.Bolesława Orlińskiego na samolocie PZL P.6 w zawodach lotniczych American National Air Races w Cleveland (USA)

    23.IX-7.X
    - Przelot dookoła Europy na samolocie Lublin R-X. Załogę stanowili Stanisław Karpiński i Jerzy Suchodolski. Długość trasy 6450 km.

    25.IX-1.X
    - IV Krajowy Konkurs Samolotów Turystycznych w Warszawie. Rozegrano trzy konkurencje.

    X
    - Oblot szybowca szkolnego CWJ na lotnisku Skniłów/k.Lwowa.

    1-11.X
    - I Polski Rajd Kobiecy Dookoła Polski. Udział brały dwie załogi na samolotach PZL-5 (nazwy własne: "Śląsk", "Powstaniec").

    16.X
    - Oblot szybowca SG-21 Lwów (pilot Szczepan Grzeszczyk) w locie za samolotem PZL-5 (pilot Jerzy Drzewiecki). Był to pierwszy w Polsce lot wleczony szybowca za samolotem.

    17-18.X
    - Wieczorny lot szybowca SG-21 Lwów (pilot Szczepan Grzeszczyk) w locie wleczonym za samolotem PZL-5 na trasie 500 km.

    19.X
    - Ustanowienie rekordu długotrwałości lotu Polski na szybowcu SG-21 Lwów (pilot Szczepan Grzeszczyk). Czas lotu wyniósł 7 h 52 min 45 s.

    27.X
    - V Krajowe Zawody Balonowe "O Puchar Przechodni im.Aleksandra Wańkowicza" w Warszawie

    1932

    - Wykonanie prototypu modelu doświadczalnego silnika odrzutowego w Warsztacie Doświadczalnym Państwowych Zakładów Inżynierii. Silnik był opracowany przez inżynierów: Józefa Sachsa, Jana Oderfelda, Władysława Bernadzikiewicza.
    - Oblatanie wiosną prototypu szybowca szkolnego konstrukcji inż.Antoniego Kocjana na lotnisku Mokotowskim w Warszawie
    - Powstał Wojskowy Obóz Szybowcowy w Ustianowej k. Ustrzyk
    - Uruchomiono Centralne Wyższe Kursy Modelarstwa Lotniczego dla nauczycieli szkół średnich w Państwowym Instytucie Robót Ręcznych w Warszawie

    I
    - Oblatanie na lotnisku Mokotowskim w Warszawie prototypu samolotu pasażerskiego PZL-16

    8.I
    - Oblatanie na lotnisku Mokotowskim w Warszawie prototypu samolotu pasażerskiego PZL-4

    28.I
    - Wprowadzenie Ustawy o Prawie Lotniczym

    II
    - Oblot prototypu samolotu Lublin R-XVI

    15.III
    - Utworzenie we Lwowie Instytutu Techniki Szybownictwa

    19.VI
    - Przekazanie przez LOPP wybudowanej Szkoły Pilotów w Sadkowie/k.Radomia dla lotnictwa wojskowego

    V
    - Oblatanie na lotnisku Mokotowskim w Warszawie samolotu sportowego PZL-19 (pil.Bolesław Orliński)

    3.VI
    - Oblatanie na lotnisku Okęcie prototypu RWD-6. Samolot pilotował Jerzy Drzewiecki.
    - Rozpoczęcie w USA próby przelotu przez Atlantyk przez Stanisława Hausnera. Lot zakończył się przymusowym wodowaniem.

    18-19.VI
    - I Międzynarodowy Mityng Lotniczy w Warszawie. Pokaz akrobacji na trzech samolotach PWS-10

    28.VI - 1.VIII
    - Rajd Warszawa - Londyn - Warszawa. Pilot Robert Hirsbandt.

    9.VII
    - Oblatanie na lotnisku Mokotowskim w Warszawie szybowca SG-28. Pilotował Szczepan Grzeszczyk.

    12.VII
    - Ustanowienie na samolocie RWD-7 międzynarodowego rekordu prędkości 178,748 km/h przez załogę Jerzy Drzewiecki i Jerzy Wędrychowski.

    17-31.VII
    - XIII Szybowcowe Zawody Niemiec w Rhoen-Wasserkuppe. Start polskich pilotów: Szczepan Grzeszczyk i Bolesław Łopatniuk.

    22-31.VII
    - III Międzynarodowe Zawody Lotnicze w Zurychu. Jerzy Bajan zajął 2-gie miejsce na samolocie PZL P.11.

    23.VII
    - Oblatanie w Dęblinie szybowca bezogonowego JN-1 "Żabuś II". Konstrukcję szybowca opracował inż.Jarosław Naleszkiewicz.

    12-28.VIII
    - III Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. W klasyfikacji generalnej wygrała załoga por.pil.Franciszek Żwirko, inż.Stanisław Wigura na samolocie RWD-6.

    17.VII
    - PLL "LOT" otwiera linię Warszawa - Wilno - Ryga - Tallin
    - Rozpoczęcie działalności przez port lotniczy Wilno-Porubanek

    IX
    - PLL "LOT" wprowadza na użytkowanych samolotach łączność radiową

    11.IX
    - Śmierć kpt.pil.Franciszka Żwirko i inż.Stanisława Wigury w katastrofie lotniczej pod Cierlickiem Górnym w Czechosłowacji

    26.IX
    - XX Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych "O Puchar Gordon-Benneta" w Bazylei (Szwajcaria). Wzięcie udziału przez dwie polskie załogi.

    30.IX
    - Ustanowienie na samolocie RWD-7 międzynarodowego rekordu wysokości lotu 6023 m przez załogę Jerzy Drzewiecki i Antoni Kocjan.

    1-2.X
    - I Międzynarodowe Mityng Lotniczy we Lwowie.

    2-24.X
    - Rajd do Afryki i Azji na samolocie Lublin R-Xa. Załoga: pil.Stanisław Karpiński i mechanik Wiktor Rogalski.

    XI
    - Oblatanie na lotnisku w Skniłowie szybowca ITS-11. Pilotem był A.Nowotny.

    10.XI
    - Powstaje pierwsza w Polsce Kobieca Sekcja Szybowcowa w Aeroklubie Poznańskim.

    11.XI
    - Odsłonięcie Pomnika Lotnika na palcu Unii Lubelskiej - projektu prof. Edwarda Wittiga.

    1933

    - Powstanie Harcerskich Warstatów Lotniczych.
    - Szczepan Grzeszczyk oblatuje na lotnisku Mokotowskim prototyp szybowca treningowo-wyczynowego "Komar"
    - Wprowadzenie przez PLL "Lot" samolotów PWS-24
    - Wprowadzenie do użytku w polskim lotnictwie wojskowym samolotów PZL P.7 i Lublin R-XIII
    - Sekretarz Generalny Aeroklubu RP ppłk pil.Bogdan Kwieciński zostaje wybrany na Wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI

    I
    - Oblatanie na prototypu samolotu pasażerskiego PWS-52
    - Oblatanie na lotnisku Okęcie w Warszawie prototypu samolotu szkolnego RWD-8

    II
    - Powołanie Centralnego Komitetu Fundacji ku czci Żwirki i Wigury przy Zarządzie Głównym LOPP i Aeroklubie RP

    3-5.II
    - III Lubelsko-Podlaskie Zimowe Zawody Lotnicze w Lublinie

    15-16.II
    - Pierwszy zorganizowany w Polsce Kurs Lotów Wieczornych na szybowcu SG-21 (lotnisko Mokotowskie)

    28.II
    - Wyniesienie balonu o poj.2200 m3 na wysokość 9762 m przez Zbigniewa Burzyńsiego i Franciszka Hynka

    4.III
    - ustanowienie rekordu dla wysokości lotu dla balonów wolnych - 10 000 m, przez Zbigniewa Burzyńsiego i Franciszka Hynka

    28.III
    - Oblot RWD-5bis

    12-28.IV
    - Udział 5 polskich załóg w Rajdzie Bałkańskim (piloci: Wacław Makowski - Lublin R-XIII, Józef Lewoniewski - Lublin R-XIII, Tadeusz Halewski - RWD-5, Adam Kropiński - PZL-XIX, Jerzy Orłowski - PWS-12)

    15.IV
    - kpt.pil.Stanisław Skarżyński wykonuje lot dookoła Polski na samolocie RWD-5bis

    22.IV
    - Ustanowienie rekordu Polski w długotrwałości lotu (1 h 50 min) przez szybowniczkę Marię Younga na szybowcu ITS-11

    V
    - Oblot na lotnisku Skniłów (Lwów) prototypu szyboowca wyczynowego CW-5bis

    1-8.V
    - Kpt.pil.Stanisław Skarżyński wykonuje przelot na samolocie RWD-5bis nad Atlantykiem z St.Louis do Maceio, przelatując w czasie 20 h 30 min dystans 3582 km

    14-23.V
    - Udział polskiej załogi (pil.Robert Hirszband i nawig.Bogdan Kwieciński) na samolocie RWDD-5 w Rajdzie Algiersko-Marokańskim. Zdobyli Puchar Cudzoziemców w rajdzie pustynnym.

    16-21.V
    - Udział dwóch polskich (piloci: kpt Jerzy Bajan i kpt.Piotr Dudziński) załóg w I Międzynarodowym Locie Alpejskim w Austrii na samolotach PZL-XIX. Polskie załogi zajęły 1 i 2 miejsce w zlocie gwiaździstym. Kpt.pil.Dudziński zajął 3-cie miejsce w klasyfikacji generalnej.

    24-25.V
    - II Międzynarodowy Mityng Lotniczy w Warszawie
    - Oblot pierwszego prototypu PZL P-24/I

    1-4.VI
    - Udział polskiej załogi (kpt.pil.Z.Janicki) w Konkursie Lotnictwa Sanitarnego w Madrycie na samolocie Lublin R-XVIb. Polska załoga zajęła pierwsze miejsce zdobywając Puchar M.Raphaela

    4-5.VI
    - I Lot Północno-Zachodniej Polski w Poznaniu

    10-11.VI
    - V Lot Południowo-Zachodniej Polski w Krakowie

    28.VI
    - Oblot samolotu Władysława Kozłowskiego WK-3 na lotnisku Mokotowskim w Warszawie

    VII
    - Oblot prototypu samolotu akrobacyjnego RWD-10

    1-2.VII
    - I Lot Północno-Wschodniej Polski w Wilnie

    19.VII
    - Ustanowienie na szybowcu CW-5 bis rekord Polski na odległość przelotu 84,2 km. Pilot Piotr Mynarski.

    21.VII
    - Ustanowienie na szybowcu SG-28 dwóch rekordów Polski: wysokości lotu 1270 m i długotrwałości lotu 10 godz. 40 min. Pilot Bolsław Baranowski

    3.VIII
    - Oblot w Szkole Szybowcowej w Czerwonym Kamieniu szybowca szkolnego CWJ-bis "Skaut"

    11.VII
    - Oblot szybowca wyczynowego SG-3 na lotnisku Mokotowskim. Pilot Szczepan Grzeszczyk.

    26-27.VII
    - IV Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających w Krakowie

    2-4.IX
    - Udział polskiej załogi balonowej (Franciszek Hynek i Zbigniew Burzyński) w XXI Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych "O Puchar Gordon Benneta" w Chicago /USA. Polska załoga zdobywa pierwsze miejsce przelatując 1361 km w czasie 39 godz. i 32 min.

    2-10.IX
    - V Krajowy Konkurs Turystyczny w Warszawie

    11-12.IX
    - Próba bicia rekordu międzynarodowego na długość przelotu bez lądowania na samolocie PZL XIX przez załogę kpt.pil.inż. Józef Lewoniewski i ppłk.obs. Czesław Filipowicz. Po 8,5 godz. lotu samolot rozbił się. Zginął kpt.pil.inż. Józef Lewoniewski.

    12.IX
    - Ustanowienie 3-stopniowej Odznaki Honorowej LOPP (złota, srebrna, brązowa)

    25.IX
    - VI Krajowe Zawody Balonowe "O Puchar Przechodni im.Aleksandra Wańkowicza" w Legionowie

    30.IX-1.XI
    - II Mityng Lotniczy we Lwowie. Pierwsze w Polsce pokazy akrobacji szybowcowej.

    12-22.X
    - Wizyta 29 polskich samolotów PZL P.7a w Rumunii pod dowództwem mjr.pil.Stefana Pawlikowskiego

    30.X
    - Ustanowienie na szybowcu SG-3 rekordu Polski długotrwałości lotu. Pilot Piotr Mynarski.

    1.XI
    - Przeniesienie portu lotniczego Warszawy z lotniska Mokotowskiego na lotnisko Okęcie

    4.XII
    - Oblot samolotu sportowego RWD-9 na lotnisku Okęcie

    1934

    - przeniesienie PZL w Warszawie z Pola Mokotowskiego na Okęcie Paluch. Przyjęta została rozszerzona nazwa PZL Wytwórnia Płatowców
    - w Bielsku zostały założone Śląskie Warsztaty Szybowcowe
    - wiosną oblatano prototyp PZL-26 (pil. Bolesław Orliński)
    - latem oblatano pierwszy prototyp samolotu rozpoznawczo-bombowego PZL-23/I Karaś (pil.Jerzy Widawski)

    1.I - Nominacja Szefa Departamentu Aeronautyki płk.pil.inż. Ludomiła Rayskiego na stopień generała brygady

    20.I
    - nadanie LOPP uprawnień Stowarzyszenia Wyższej Użyteczności przez roporządzenie Rady Ministrów

    II
    - przemianowanie LOPP Komitetów Wojewódzkich na Okręgowe, a Powiatowych na Obwodowe

    2-4.II
    - IV Lubelsko-Podlaskie Zimowe Zawody Lotnicze

    6.II
    - otwarcie pierwszego Kursu Instruktorów Wydziałów Lotniczych przy okręgach wojewódzkich LOPP

    IV

    - oblot samolotu Ny-4 w Lublinie przez konstruktora Adama Nowotnego

    14.IV - oblot szybowca treningowego "Sroka" (pil.Tadeusz Ciastuła)

    29.IV
    - otwarcie nowego portu lotniczego na lotnisku Okęcie w Warszawie

    1.V
    - otwarcie przez PLL Lot międzynarodowej linii Warszawa-Berlin

    2-3.VI
    - VI Lot Południowo-Zachodniej Polski w Krakowie, nazwany po raz pierwszy "im.Franciszka Żwirki"

    19.VI
    - ustanowienie kobiecego rekordu Polski długotrwałości lotu przez Wandę Modlibowską na szybowcu Komar (5 h 57 min)

    28.VI
    - ustanowienie międzynarodowego rekordu FAI prędkości dla samolotów myśliwskich z silnikiem gwiazdowym przez kpt.pil. Bolesława Orlińskiego na samolocie PZL P.24 (414 km/h)

    28.VI - 2.VII
    - przelot przez Atlantyk Północny z USA do Polski braci Adamowiczów na samolocie Bellanca

    29.VI - 2.VII
    - Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających w Poznaniu

    22.VII
    - ustanowienie polskiego rekordu na odległość przelotu na szybowcu SG-28 (pil.Bolesław Baranowski, odległość 106,5 km)

    28.VII
    - wizyta 29 lotników radzieckich na samolotach ANT-9

    28.VIII - 16.IX
    - zorganizowanie przez Aeroklub RP na lotnisku Mokotowskim w Warszawie IV Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych Challenge. Dwa pierwsze miejsca zajęły dwie polskie załogi na samolotach RWD-9 (kpt.pil.Jerzy Bajan / sierż.mech. Gustaw Pokrzywka, pil.Stanisław Płonczyński / mech.Stanisław Zientek)

    IX
    - oblatanie na lotnisku Mokotowskim prototypu PZL-27

    1.IX
    - ustanowienie w Bezmiechowej na szybowcu SG-21 dwóch rekordów Polski (pil.Michał Offierski): wysokości przelotu - 2236 m, odległości przelotu 210 km

    3.IX
    - wprowadzenie w Polsce przez MSWojsk. stref zakazanych do żeglugi powietrznej

    23.IX
    - zorganizowanie na lotnisku Mokotowskim w Warszawie przez Aeroklub RP XXII Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych "O Puchar Gordon-Benneta". Dwa pierwsze miejsca zajęły dwie polskie załogi (balon "Kościuszko" - Franciszek Hynek / Władysław Pomaski, balon "Warszawa II" - Jan Zakrzewski / Zbigniew Burzyński)

    4.X
    - ustanowienie dwóch szybowcowych kobiecych rekordów Polski (pil.Maria Younga): wysokości przelotu - 770 m, długotrwałości lotu - 6 h 15 min

    5.X
    - ustanowienie na szybowcu CW-5bis/34 kobiecego rekordu Polski w długotrwałości lotu (pil.Wanda Modlibowska) - 9 h 30 min
    - ustanowienie na szybowcu dwumiejscowym (lot z pasażerem) rekordu długotrwałości lotu (pil.Piotr Mynarski) - 9 h 7 min

    15.X
    - ustanowienie na szybowcu SG-3 rekordu Polski długotrwałości lotu (pil.Kazimierz Pienkiewicz) - 12 h 6 min

    XI - XII
    - udział przedstawicieli polskiego przemysłu lotniczego w Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu

    6.XII
    - przelot rekordowy na balonie "Toruń" z Mościc do Krasnodaru na dystansie 1550 km (Władysław Pomaski / Leszek Krzyczkowski)

    10.XII
    - przelot na wiropłacie Cierva C-30 z Londynu do Warszawy (2000 km, ppłk pil.Bolesław Stachoń)

    13.XII
    - oblatanie prototypu szybowca szkolno-akrobacyjnego CW-7 na lotnisku Skniłów / Lwów (pil.Michał Blaicher)

    1935

    - Wojskowe Warsztaty Balonowe zmieniły nazwę na Wytwórnia Balonów i Spadochronów w Legionowie
    - wprowadzono do użytku w jednostkach bojowych PZL P-11c
    - PLL "Lot" wprowadziło do eksploatacji samoloty DC-2
    - oddano do użytku nowe lotnisko cywilne w Rumii-Zagórze/k.Gdyni
    - wdrożenie użytkowania komunikacji radiowej w Szkole Szybowcowej w Bezmiechowej
    - LOPP uzyskała zgodę na wdrożenie modelarstwa lotniczego jako obowiązkowego przedmiotu w szkołach powszechnych, średnich i zawodowych
    - w Warszawie powstał Klub Sprawozdawców Lotniczych

    I
    - Oblot w Pucku prototypu samolotu torpedowo-rozpoznawczego Lublin R-XX

    15.I
    - Oblot prototypu samolotu turystycznego RWD-13 na lotnisku Warszawa-Okęcie (pil.Kazimierz Chorzewski)

    III
    - Upaństwowienie Polskich Zakładów Skody

    28.III
    - Ustanowienie międzynarodowego rekordu balonowego wysokości 9437 m. Balono pilotowała załoga Zbigniew Burzyński i Władysław Wysocki

    IV
    - rozpoczęcie pierwszych lotów szybowcowych za pomocą wyciągarki w Brześciu n.Bugiem

    26.IV
    - ustanowienie pierwszego w Polsce rekordu szybowcowego w przelocie docelowo-powrotnym - 15,8 km. Pilot Piotr Mynarski, szybowiec CW-15 bis/34

    26.V
    - VII Krajowe Zawody Balonowe "O Puchar Przechodni im. Aleksandra Wańkowicza"

    8-16.VI
    - Kurs Akrobacji Szybowcowej w Warszawie (na szybowcu CW-7 Sokół) - pierwszy w Polsce kurs akrobacji szybowcowej

    28.VI
    - pierwszy w Polsce przelot trzech szybowców na czole frontu burzowego. Trasa z Bezmiechowej, piloci: Bolesław Baranowski, Piotr Mynarski, Zbigniew Żabski

    20-21.VII
    - I Zlot do Morza. Organizatorem był Aeroklub Gdański

    30.VII
    - Oblot prototypu szybowca ITS-IVb na lotnisku Skniłów we Lwowie. Pil. Franciszek Kotowski.

    25.VIII
    - Pierwszy kobiecy nocny przelot szybowcowy. Pil. Krystyna Ganowicz.

    14-15.IX
    - Mityng Lotniczy na lotnisku Mokotowskim (Warszawa). Pokaz lotu wleczonego (Lublin R-XIII i RWD-8 bez śmigła), pokazy na RWD-9 i Cierva C-30

    15.XI
    - XXIII Międzynarodowe Zawody Balonów Wolnych "O Puchar Gordon Bennetta". Organizator Aeroklub RP. Zajęcie dwóch pierwszych miejsc przez polskie załogi (1. Zbigniew Burzyński / Władysław Wysocki na balonie "Polonia II", 2. Antoni Janusz / Ignacy Wawrzczak na balonie "Warszawa"). Zdobycie na własność "Puchar Gordon Bennetta" ufundowanego przez redakcję "Chicago Daily News"
    - oblot pierwszego polskiego motoszybowca AMA. Lotnisko Mokotowskie w Warszawie. Pil.Kazimierz Chorzewski.

    18-23.IX
    - VI Ogólnopolskie Zawody Modeli Latających we Lwowie.

    22.IX-6.X
    - III Krajowe Zawody Szybowcowe w Ustianowej

    30.IX
    - Ustanowienie na szybowcu CW-5 bis/34 międzynarodowego kobiecego rekordu wysokości lotu - 2334 m. Pil.Maria Younga

    4.X
    - Ustanowienie na szybowcu CW-5 bis/34 krajowego rekordu wysokości lotu - 2540 m. Pil.Zbigniew Żabski

    20.X
    - Pierwszy lot na tzw. fali na szybowcu SG-3 bis/35 - 2300 m. Bezmiechowa, pil.Ryszard Drygałła

    21.X-10.XI
    - Rajd Stanisława Karpińskiego z mechanikiem Wiktorem Rogalskim na samolocie Lublin R-XIIIDr Błękitny Ptak na planowanej trasie Warszawa-Australia. Po rozbiciu samolotu w Kohlak lot przerwano.

    4.XI
    - Ustanowienie na szybowcu Komar krajowego rekordu wysokości lotu - 2630 m. Pil.Andrzej Włodarkiewicz.

    XII
    - Oblot na lotnisku Okęcie w Warszawie prototypu samolotu RWD-14 Czapla. Pil.Aleksander Onoszko.

    17.XII
    - Nadanie i zarejestrowanie przez FAI 19-stu Srebrnych Odznak Szybowcowych, po raz pierwszy dla polskich pilotów (m.in. dla Szczepana Grzeszczyka).

    1936

    - Zmiana nazwy Instytutu Badań Technicznych Lotnictwa w Warszawie na Instytut Techniczny Lotnictwa.
    - Zmiana nazwy Instytutu Techniki Szybownictwa we Lwowie na Instytutu Techniki Szybownictwa i Motoszybownictwa.
    - oblatanie prototypu szybowca przejściowego WWS-1 Salamandra.
    - Powstanie Kierownictwa Wojskowej Służby Meteorologicznej oraz Kierownictwa Zaopatrzenia Lotnictwa.
    - Ustanowienie "Orła Lotniczego" w lotnictwie wojskowym.
    - Przyznanie przez FAI pierwszego na świecie "Medalu Bleriota" dla Stanisława Skarżyńskiego za międzynarodowy rekord odległości przelotu (3582 km) ustanowiony w 1933 r.

    I
    - Oblot na lotnisku Warszawa-Okęcie prototypów samolotów: pasażerskiego RWD-11 i sportowego RWD-16 (pil. Aleksander Onoszko).

    1.I
    - Zmiana nazwy Polskich Zakładów Skody na Państwowe Zakłady Lotnicze - Wytwórnia Silników na Okęciu (potem przemianowane nr 1).

    II
    - Upaństwowienie Zakładów Mechanicznych Plage & Laśkiewicz i przemianowanie na Lubelska Wytwórnia Samolotów.

    2-5.II
    - Udział polskich załóg w Międzynarodowym Zimowym Zlocie Olimpijskim w Garmisch Partenkirchen na samolotach RWD-13.
    2-gie miejsce zajął pil. Andrzej Włodarkiewicz, 4-te miejsce pil. Edward Peterek.

    12.II
    - Kpt. pil. PLL "LOT" Kazimierz Burzyński w locie rejsowym na DC-2 z Krakowa do Warszawy przekracza jako pierwszy polski pilot komunikacyjny łączny bilans 1 mln kilometrów.

    III
    - Oblot na lotnisku Warszawa-Okęcie prototypu samolotu bombowego PZL-30BI (pil. Bolesław Orliński).

    3.III
    - PLL "LOT" wprowadza do eksploatacji samoloty Lockheed L-10A "Electra".

    29.III
    - Zbigniew Burzyński wraz z dr. Konstantym Jodko-Narkiewiczem międzynarodowy rekord wysokości (10 853 m), na balonie "Warszawa II".

    V
    - Wizyta 4 samolotów myśliwskich PZL P.11c pod dowództwem gen.bryg. pil. Ludomiła Rayskiego w Sztokholmie (Szwecja).

    8.V
    - Otwarcie Szkoły Pilotów LOPP w Aleksandrowicach k. Bielska.

    17.V
    - VIII Krajowe Zawody Balonowe o "Puchar Przechodni im. Aleksandra Wańkowicza" w Toruniu z udziałem 12 balonów.

    30.V
    - Wprowadzenie dla żołnierzy lotnictwa polskiego umundurowania koloru stalowoniebieskiego.

    VI
    - Oblot na lotnisku Warszawa-Okęcie pierwszego prototypu samolotu bombowego PZL-37/I Łoś.

    17.VI
    - Kpt. pil. PLL "LOT" Klemens Długaszewski w locie rejsowym z Poznania do Warszawy przekracza jako łączny bilans 1 mln kilometrów.

    28.VI - 12.VII
    - IV Krajowe Zawody Szybowcowe w Ustianowej z udziałem 29 pilotów, w tym jednej kobiety.

    3.VII
    - Rozkaz Ministra Spraw Wojskowych o utworzeniu z dniem 11.08.1936 Wyższej Szkoły Lotniczej przy Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie

    4.VII
    - Dekret Prezydenta RP o utworzeniu stanowiska Inspektora Obrony Powietrznej Państwa. Na stanowisko został mianowany gen. dyw. Gustaw Orlicz-Dreszer.

    6.VII
    - Pilot K.Antoniak ustanawia na szybowcu SG-3bis/35 rekord Polski wysokości lotu - 3435 m

    7.VII
    - Pilot Bolesław Baranowski ustanawia na szybowcu SG-3bis/35 rekord Polski odległości przelotu - 332 km (Ustianowa - Darabani / Rumunia)

    18-19.VII
    - I Lot Pomorski Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu

    28-29.VII
    - Pilot Ryszard Dyrgałła ustanawia na szybowcu Komar rekord Polski długotrwałości lotu - 22 h 15 min

    30.VII
    - Udział 4 polskich pilotów w II Zlocie Olimpiskim w Berlinie. Edward Peterek zajmuje 3. miejsce na samolocie RWD-13

    3.VIII
    - Gen. bryg. dr Józef Zając mianowany Inspektorem OPP

    6.VIII
    - Wielka wojskowa defilada lotnicza na lotnisku Okęcie w Warszawie

    8.VIII
    - Reorganizacja i zmiana nazwy Departamentu Aeronautyki MSWojsk. na Dowództwo Lotnictwa. Szef Departamentu gen. bryg. pil. Ludomił Rayski otrzymuje nominację na Dowódcę Lotnictwa

    23.VIII - 11.X
    - Wystawa Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego na byłym terenie PZL na lotnisku Mokotowskim w Warszawie. Czynna ekspozycja lotnicza, oraz pierwsza wybudowana w Polsce wieża spadochronowa (28 m) opracowana przez inż. Jerzego Koziołka. Podczas trwania wystawy wykonano z niej pierwsze skoki

    27-29.VIII
    - 36 konferencja Generalna Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) w Warszawie

    30.VIII
    - Organizacja przez Aeroklub RP po raz trzeci w Warszawie XXIV Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych "O Puchar Gordon-Bennetta" z udziałem 10 balonów. 5-ty "Puchar Gordon Bennetta" zostaje ufundowany przez redakcję "Gazety Polskiej". Polska załoga (Antoni Janusz i Stanisław Brenk) zajmuje 2-gie miejsce

    IX
    - W Radkowie k.Chodzieży otwarto Szkołę Szybowcową zbudowaną przez LOPP

    13-16.IX
    - VI Krajowy Lotniczy Konkurs Turystyczny (seniorów) w Warszawie. Udział 30 załóg na samolotach RWD-8. Sklasyfikowane 26 załóg. Rozegrany sześcioetapowy lot okrężny

    23.IX
    - Pierwsze skoki spadochronowe z balonu na uwięzi w Legionowie k.Warszawy pod kierownictwem mjr Stanisława Mazurka

    24-28.IX
    - VI Krajowy Lotniczy Konkurs Turystyczny (juniorów) w Warszawie. Udział 22 załóg na samolotach RWD-8. Sklasyfikowane 20 załóg. Rozegrano cztery konkurencje.

    4.X
    - Przedłużenie przez PLL "LOT" międzynarodowej linii Warszawa-Saloniki do Aten

    13.X
    - Uchwała Komitetu d/s Uzbrojenia i Sprzętu o planie rozbudowy lotnictwa wojskowego do 1941 r. Przewidywany stan 78 eskadr (688 samolotów)

    XII
    - Wystawa polskiego przemysłu lotniczego na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu. Wystawiono m.in. PZL-23B Karaś.
    - Ukazuje się 1. numer miesięcznika modelarstwa lotniczego Ikar. Miesięcznik jest wydawany do maja 1937 r.

    1.XII
    - Katastrofa samolotu PLL "LOT" - Lockheed L-10A "Electra" w Grecji k. Aten. 1 śmiertelna ofiara.

    7.XII
    - Rozkaz Ministerstwa Spraw Wojskowych w sprawie reorganizacji Technicznej Szkoły Podchorążych Lotnictwa i przeniesienie jej z Bydgoszczy do Warszawy.

    28.XII
    - Katastrofa samolotu PLL "LOT" - Lockheed L-10A "Electra" w k. Tomaszowa Mazowieckiego. 3 śmiertelnie ofiary.

    ORGANIZACJE I PRZEDSIĘBIORSTWA

  • Centralne Warsztaty Lotnicze
  • Centralne Zakłady Lotnicze
  • Francopol
  • Spółka Akcyjna Francusko-Polskie Zakłady Samochodowe i Lotnicze
  • Wojskowa Centrala Badań Lotniczych
  • Zakłady Mechaniczne Plage & Laśkiewicz
  • JEDNOSTKI WOJSKOWE

  • I Awiacyjny Oddział Wojsk Polskich
  • I Eskadra Bojowa Lotnicza
  • II Eskadra Bojowa Lotnicza
  • III Eskadra Bojowa Lotnicza
  • Eskadra Lotnicza 4 Dywizji Strzelców
  • Eskadrylla Lotnicza
  • Lotnictwo przy 5 Dywizji Strzelców na Syberii
  • Oddział Lotniczy
  • Polski Oddział Awiacyjny (na Kubaniu)
  • Stacja Lotnicza
  • OSOBY

  • Abakanowicz Piotr
  • Arnd Zbigniew
  • Babiński Zbigniew
  • Bartel Ryszard
  • Bastyr Stefan
  • Beaurain Janusz de
  • Bobek-Zdaniewski August Alfred
  • Brumowski Godwin
  • Cywiński Stanisław
  • Domes Lambert Augustyn
  • Drzewiecki Stefan
  • Drzewiecki Jerzy
  • Fiala Benno
  • Garsztka Mieczysław Sylwester
  • Główczyński Czesław Marian
  • Grochowalski Tadeusz
  • Grzeszczyk Szczepan
  • Haber-Włyński Adam
  • Heyne Tadeusz
  • Jasiński Stanisław
  • Jesionowski Kazimierz
  • Karpiński Stanisław
  • Kocjan Antoni
  • Libański Edmund
  • Łossowski Hipolit
  • Macewicz Gustaw
  • Makijonek Donat
  • Mancewicz Antoni
  • Mańczak Józef
  • Nagórski Jan
  • Pawlikowski Stefan
  • Pawluć Stanisław
  • Perini Camillo
  • Peter Franciszek
  • Piotrowski Grzegorz
  • Pniewski Wiktor
  • Rayski Ludomił
  • Roland Eugeniusz
  • Rozmiarek Stanisław
  • Rudlicki Jerzy
  • Rumbowicz Witold
  • Scipio Del Campo Michał
  • Serednicki Aleksander
  • Skraba Bolesław
  • Słowik Karol
  • Stec Stefan
  • Szurlej Jan Bolesław
  • Tański Czesław
  • Teisseyre Jerzy Henryk
  • Toruń Władysław
  • Uszacki Antoni
  • Warchałowski Adolf
  • Witoszyński Czesław Maciej
  • Wojtyga Adam
  • Wroniecki Antoni
  • Zajączkowski Józef
  • Zalewski Władysław
  • Zbierański Czesław
  • Zych-Płodowski Zdzisław
  • KONSTRUKCJE LOTNICZE

  • Albatros D.III (Oef)
  • Anatra Anasal DS
  • Ansaldo A.1 Balilla
  • Ansaldo SVA.5
  • Ansaldo SVA.9
  • Ansaldo SVA.10
  • Bleriot SPAD S.61C1
  • Breguet XIVA2
  • Breguet XIVA2GR
  • Breguet XIVB2
  • Breguet XIVB2 bis
  • Breguet XIVS
  • Breguet XIVTbis
  • Breguet XIX B2
  • Breguet XIX GR
  • Bristol F.2B Fighter
  • Caudron G-IIIE2
  • CWL Słowik 18.01
  • D-1 Cykacz
  • de Havilland (Airco) DH.9
  • Farman F-XVI
  • Farman F-30
  • Farman F-68BN4 Goliath
  • Flying Machine Gregory Chmielińskiego
  • Fokker D.VII
  • Fokker F-VIIa/1m
  • Fokker F-VIIb/2m
  • Fokker F-VIIb/3m
  • Fokker F-VIIm3W
  • Fokker F-VIIm3W/hydro (projekt)
  • Hanriot H-28 (HD-14E2)
  • Hanriot H-28S (HD-14S)
  • Hansa-Brandenburg C.I
  • Junkers Ju 52/3mge
  • Lloyd C.V
  • Lublin R-VIIIa
  • Lublin R-VIII/hydro
  • Lublin R-IX
  • Lublin R-Xa
  • Lublin R-XI
  • Lublin R-XII
  • Lublin R-XIIIA
  • Lublin R-XIIIB
  • Lublin R-XIIIC
  • Lublin R-XIIIDr
  • Lublin R-XIIID
  • Lublin R-XIIIE
  • Lublin R-XIIIF
  • Lublin R-XIIIbis
  • Lublin R-XIIIG/ter
  • Lublin R-XIIIt
  • Lublin R-XIII sztabowy
  • Lublin R-XXIII
  • Lublin R-XIV
  • Lublin R-XV (projekt)
  • Lublin R-XIX/XIXa
  • LVG C.V
  • Morane Saulnier MS-30E1
  • Nieuport 17C1
  • Nieuport 21E1
  • Nieuport 23C1
  • Nieuport 80E2
  • Nieuport 81D2
  • Nieuport 83E1
  • Oeffag C.I s.51
  • Oeffag C.II s.52
  • Potez XVA2
  • Potez XXVA2
  • Potez XXVA2GR
  • Potez XXVB2
  • Potez XXVC2
  • Potez XXVM2
  • Potez XXVIIA2
  • PWS-26
  • Rudlicki R-VII Odwet
  • Sipowicz 1
  • Skraba ST-3
  • SL-1 Akar
  • SL-2 Czarny Kot
  • SL-3
  • Sołtycki
  • SPAD S.VII C1
  • SPAD S.XIII C1
  • SPAD-Herbemont XXC2
  • Stemal-III
  • Szweda samolot bezzałogowy
  • Voisin VB2(LA-S) vel Wualas
  • Zalewski - myśliwce
  • Zalewski Ornitopter
  • Zalewski WZ-VII
  • Zalewski WZ-VIII DeŻePe
  • Zalewski WZ-VIIIbis
  • Zalewski WZ-IX Pteranodon
  • Zalewski CWL WZ-X
  • Zalewski WZ-XI Kogutek I
  • Zalewski WZ-XII Kogutek II
  • Źródła:

    • Mała Encyklopedia Lotnictwa, wydanie przed 1939 r.
    • Encyklopedia Popularna PWN, Warszawa 1995
    • Multimedialna Encyklopedia Lotnictwa Wojskowego, Bellona, Warszawa 1998
    • Ryszard BARTEL, Jan CHOJNACKI, Tadeusz KRÓLIKIEWICZ, Adam KUROWSKI "Z historii polskiego lotnictwa wojskowego 1918-1939", WMON, Warszawa 1978
    • Bartłomiej BELCARZ, "Donat Makijonek", Lotnictwo z Szachownicą 26/2008
    • Jerzy BUTKIEWICZ, "Grochowalski", Lotnictwo z Szachownicą 21/2007
    • Jerzy BUTKIEWICZ, "Pułkownik Witold Pniewski", Lotnictwo z Szachownicą 34/2009
    • Jerzy BUTKIEWICZ, "Generał de Beaurain", Lotnictwo z Szachownicą 42/2011
    • Adam JOŃCA, "Barwa w lotnictwie polskim", tom II, WKiŁ Warszawa 1985
    • Adam JOŃCA, "Barwa w lotnictwie polskim", tom III, WKiŁ Warszawa 1985
    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
    • Andrzej GLASS, "Polskie konstrukcje lotnicze, tom I", wyd. Stratus 2004
    • Andrzej GLASS, "Polskie konstrukcje lotnicze, tom III", wyd. Stratus 2008
    • Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
    • Andrzej GLASS, Krzysztof CIEŚLAK "Barwa w lotnictwie polskim", tom I, WKiŁ Warszawa 1985
    • Andrzej GLASS, Wiesław BĄCZKOWSKI "Barwa w lotnictwie polskim. Samoloty słynnych przelotów 1925-32", WKiŁ Warszawa 1990
    • Andrzej GLASS, Krzysztof Cieœlak, Wojciech Gawrych, Adam Skupniewski, "Samoloty bombowe września 1939", wyd Sigma NOT, Warszawa 1991
    • Andrzej GLASS, Leszek DULĘBA, "Samoloty RWD", WKił, Warszawa 1983
    • Andrzej OLEJKO "Wojennym tropem Effendiego", Lotnictwo 11/2022
    • Robert KULCZYŃSKI, "I Eskadra Wielkopolska", Lotnictwo z Szachownicą 52/2014
    • Grzegorz ŁYŚ "Generał pod ostrzałem", Samoloty i ludzie ... nr.14, Rzeczypospolita 19.01.2014
    • Hubert MORDAWSKI "Polskie lotnictwo wojskowe 1920-1939", Wyd. Dolnośląskie, Wrocław, 2011
    • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997
    • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1924-1939", Bellona Lampart, Warszawa 2003
    • Andrzej MORGAŁA, "Polskie samoloty wojskowe 1939-45", WMON, Warszawa 1976
    • Andzej MORGAŁA, Biblioteczka Skrzydlatej Polski nr 4 "Samoloty myśliwskie w lotnictwie polskim", WKiŁ, Warszawa 1979
    • Andrzej MORGAŁA, Biblioteczka Skrzydlatej Polski nr 12 "Samoloty bombowe i szturmowe w lotnictwie polskim", WKiŁ, Warszawa 1981
    • Andzej MORGAŁA, Biblioteczka Skrzydlatej Polski nr 27 "Samoloty w polskim lotnictwie morskim", WKiŁ, Warszawa 1985
    • Bartłomiej BELCARZ, "TBiU nr 143 Samolot szkolno-akrobacyjny PWS-26", WMON, Warszawa 1990
    • Benedykt KEMPSKI, "TBiU nr 142 Samolot transportowy Junkers Ju 52/3m", WMON, Warszawa 1991
    • Enzo ANGELUCCI, "The Rand McNally Encyclopedia of Military Aircraft", 1990
    • Grzegorz ŚLIŻEWSKI, "Stracone złudzenia", Panda, Koszalin 2000
    • Jerzy B. CYNK, "Wrzesień 1939 - Siły lotnicze Polski i Niemiec", WKiŁ, Warszawa 1989
    • Jerzy R. KONIECZNY "Kronika lotnictwa polskiego 1241-1945", WKiŁ , Warszawa 1984
    • Jerzy R. KONIECZNY, Tadeusz MALINOWSKI "Mała encyklopedia lotników polskich", tom I, WKiŁ 1983
    • Jerzy R. KONIECZNY, Tadeusz MALINOWSKI "Mała encyklopedia lotników polskich", tom II, WKiŁ 1988
    • Jerzy PAWLAK "Polskie eskadry w latach 1918-1939", WKiŁ , Warszawa 1989
    • Jerzy PAWLAK, "Polskie eskadry w wojnie obronnej - wrzesień 1939", WKiŁ, Warszawa 1991
    • Krzysztof A. TARKOWSKI "Lotnictwo polskie w wojnie z Rosją Sowiecką 1919-1920", WKiŁ, Warszawa 1991
    • Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BĄCZKOWSKI "Barwa w lotnictwie polskim", tom VI, WKiŁ, Warszawa 1987
    • Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BĄCZKOWSKI "Barwa w lotnictwie polskim", tom VII, WKiŁ, Warszawa 1987
    • Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BĄCZKOWSKI "Barwa w lotnictwie polskim", tom IX, WKiŁ, Warszawa 1987
    • Krzysztof JANOWICZ, "Wiarus" cz. 1 i 2, Aeroplan nr 3/2013 i 4/2013
    • Krzysztof A. TARKOWSKI "Lotnictwo polskie w wojnie z Rosją Sowiecką 1919-1920", WKiŁ, Warszawa 1991
    • Krzysztof WAGNER, Materiały niepublikowane
    • Mariusz Wojciech MAJEWSKI, "Przemysł lotniczy w Lublinie 1919-1939", ZP Grupa, Warszawa 2009
    • Mariusz Wojciech MAJEWSKI, "Samoloty i Zakłady Lotnicze II Rzeczypospolitej", ZP Poligrafia, Warszawa 2006
    • Mieczysław MIKULSKI, Andrzej GLASS, "Polski transport lotniczy 1918-1978"
    • Mariusz NIESTRAWSKI, "Lotnictwo Wojska Polskiego w pierwszym roku wojny polsko-bolszewickiej", Lotnictwo AI nr 11/2017
    • Praca zbiorowa, "Ku Czci Poległych Lotników", Warszawa 1933
    • Praca zbiorowa, "Polskie lotnictwo wojskowe 1945-2010", Bellona Warszawa 2011
    • Ryszard PAWLAK, "Polskie lotnictwo wojskowe w Rosji 1917-1919", Pilot wojenny 3/2000
    • Stanisław P. PRAUSS, "Z Zakopanego do Stag Lane", Ossolineum, Wrocław 1996
    • Tadeusz CHWAŁCZYK, Andrzej GLASS, Biblioteczka Skrzydlatej Polski "Samoloty PWS", WKiŁ, Warszawa 1990
    • Ryszard JĘDRUSIK "Pierwsze okręty podwodne Rosji", Technika Wojskowe Historia numer specjalny 04/2013
    • Tadeusz KRÓLIKIEWICZ, "Polski samolot i barwa", WMON, Warszawa 1990
    • Tadeusz KRZĄSTEK, "Tragiczne losy lotników polskich", Lotnictwo AI 10/1992
    • Tadeusz MALINOWSKI, "Poczet lotników polskich", Entuzjasta lotnictwa 1/1995
    • Tadeusz MALINOWSKI, "Brumowski", Lotnictwo AI nr 14/1994
    • Tadeusz MALINOWSKI ,"Kocjan", Lotnictwo AI nr 15/1994
    • Tadeusz MALINOWSKI, "Lotnicy świata", WKiŁ, Warszawa 1985
    • Tomasz GOWOREK "Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego", SIGMA NOT, Warszawa 1991
    • Tomasz GOWOREK, "Samoloty myśliwskie pierwszej wojny światowej", WKiŁ, Warszawa 1988
    • Tomasz J. KOPAŃSKI "Samoloty brytyjskie w lotnictwie polskim 1918-1930", Dom Wydawniczy Bellona, 2001
    • Tomasz J. KOWALSKI "TBiU nr 197 Samolot Breguet 14", Bellona, Warszawa 2002
    • Tomasz J.KOWALSKI, "TBiU nr 44 Samolot Breguet XIX", WMON, Warszawa, 1977
    • Tomasz J. KOWALSKI, Biblioteczka Skrzydlatej Polski nr 9 "Godło i barwa w lotnictwie polskim 1918-1939", WKiŁ, Warszawa 1981
    • Tomasz Murawski, "Ojciec polskiego szybownictwa", Skrzydlata Polska 09/2012
    • Ryszard PAWLAK, "Polskie lotnictwo wojskowe w Rosji 1917-1919", Pilot wojenny 3/2000
    • Vaclav NEMECEK, Jaroslav VELC, "Samoloty", wyd.Sport i Turystyka, Warszawa 1988
    • Wacław KRÓL, "Zarys działań polskiego lotnictwa we Francji 1940", WKiŁ, Warszawa 1988
    • Wiesław BĄCZKOWSKI "TBiU nr 114 Samolot myśliwski SPAD VII-XIII", WMON, Warszawa 1987
    • Wiesław SCHIER "Wielkie pionierskie przeloty lotnicze: samoloty w historii i miniaturze", WKiŁ, Warszawa 1982
    • Waldemar SALACH "Warszawa - Tokio - Warszawa", Model Hobby nr 08/2001
    • Wojciech SANKOWSKI, Krzysztof SIKORA "Anatra z centaurem", Mini Replika nr 2/98
    • Wojciech SANKOWSKI, "Caudron G-IIIE2", Mini Replika nr 6/2000
    • Wacław SUBOTKIN "Z kart historii polskiego lotnictwa", KAW, Szczecin 1985
    • Wycinki archiwalne, Żołnierz Polski
    • Zbiory własne autora, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Kraków 2000
    • Zbiory rodzinne p. M.Łuczaka