Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Francopol

  • Strona główna \ Organizacje \ Francopol
  • Spółka akcyjna powstała w maju 1921 roku. Nazwa "Francopol" była tylko skrótem od wła¶ciwej nazwy - Spółka Akcyjna "Francusko-Polskie Zakłady Samochodowe i Lotnicze".

    Przeznaczeniem spółki miała być produkcja samolotów oraz silników lotniczych. Kapitał wnosiła strona francuska. Produkcja była ukierunkowana na potrzeby Departamentu Żeglugi Napowietrznej MSWojsk, który to podpisał umowę z "Francopolem" na dostawę 2650 samolotów oraz 5300 silników. Tempo produkcji miało wynosić po 300 samolotów i 600 silników rocznie (przez pierwsze 3 lata). W nastepnych latach warto¶ci te wynosiły odpowiednio 250 i 550.

    Firma miała wybudować wytwórnię na Okęciu oraz biuro konstrukcyjne. Pierwszymi produkowanymi typami samolotów miały być samoloty bombowe Breguet XIVB2 i my¶liwskie SPAD-Herbemont XX. Wybrane silniki to Hispano-Suiza o mocy 300 KM.

    Już w roku 1924 umowę zmodyfikowano z powodu braku rozpoczęcia jakichkolwiek inwestycji przez firmę. Po modyfikacji kontraktu firma miała wyprodukować 500 samolotów Bleriot-Spad S.61C1 i 2700 silników Lorraine-Dietrich o mocy 450 KM. Kontrole w roku 1926 wykazały, że firma zd±żyła wybudować dwa budynki i dwa kadłuby do zamawianych samolotów plus czę¶ci zamienne.

    Umowa została rozwi±zana, a maj±tek na poczet zadłużenia został przejęty przez Departament Lotnictwa MSWojsk. Płatowce przejęły Centralne Warsztaty Lotnicze, a budynki odsprzedano Polskim Zakładom Skody.

    ¬ródło:

    • Andrzej GLASS, "Polskie konstrukcje lotnicze, tom I", wyd. Stratus 2004
    • Mariusz Wojciech MAJEWSKI, "Samoloty i Zakłady Lotnicze II Rzeczypospolitej", ZP Poligrafia, Warszawa 2006