Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Haber-Włyński Adam

 • Strona główna \ Osoby \ Haber-Włyński Adam
 • opis

  Adam Haber-Włyński (pierwszy z prawej) z kpt.pil. Stefanem Pawlikowskim 21 lipca 1921 roku w Lublinie przed pierwszym egzemplarzem wyprodukowanego w Polsce samolotu myśliwskiego Ansaldo A.1 Balilla
  Źródło: Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BĄCZKOWSKI "Barwa w lotnictwie polskim", tom IX, WKiŁ, Warszawa 1987
   

  Urodził się we wsi Hołdowięć na Kielecczyźnie w 1883 roku.

  W 1910 roku ukończył kursy we francuskich szkołach lotniczych w Pau i Mourmelon. Od tego też roku przebywał na terenie Rosji (w Moskwie) gdzie był szefem pilotów doświadczalnych w wytwórni Dux.

  W 1913 roku ustanowił wszechrosyjski rekord lotu na pułapie 2800 metrów. Poprawił go później na pułapie 3100 metrów.

  Piastował też obowiązki szefa pilotów Moskiewskiego Towarzystwa Żeglugi Powietrznej. Był członkiem stowarzyszenia pionierów lotnictwa "Les Vielles Tiges".

  Za swoje osiągnięcia w dziedzinie awiacji Wielki Książę Aleksander odznaczył go srebrną odznaką za zasługi dla lotnictwa rosyjskiego.

  W 1914 roku latał we Francji w zespole Rolanda Garrosa w Villacoublay.

  Jeszcze przed wybuchem I WŚ wrócił do Rosji i szkolił pilotów podczas trwania działań wojennych. Po wybuchu Rewolucji Październikowej pozostał w Moskwie. 1 maja 1918 wykonywał na Polu Chodyńskim pokazy akrobacyjne m.in. przed W.I. Leninem (podobno znał go osobiście).

  W 1919 roku powrócił do Polski, gdzie został instruktorem w Wyższej Szkole Pilotów w Ławicy. Na początku 1921 roku został oblatywaczem samolotów w wytwórni Plage & Laśkiewicz w Lublinie.

  21 lipca 1921 roku w czasie wykonywania akrobacji na samolocie Ansaldo A.1 Balilla, maszyna zapaliła się i runęła na ziemię grzebiąc pilota. Oficjalnie winą obarczono pilota za zbyt brawurową akrobację. Przyczyną wypadku była wg niektórych opinii tendencja samolotu do wchodzenia w ślizg przy ciasnych zakrętach. Podobny wypadek odnotowano bowiem dwa miesiące wcześniej w 7. EM / 1. PL.

  Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (starym) w Warszawie.

  Źródła:

  • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997
  • Jerzy R. KONIECZNY, Tadeusz MALINOWSKI "Mała encyklopedia lotników polskich", tom II, WKiŁ 1988
  • Krzysztof CHOŁONIEWSKI, Wiesław BĄCZKOWSKI "Barwa w lotnictwie polskim", tom IX, WKiŁ, Warszawa 1987
  • Tomasz GOWOREK "Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego", SIGMA NOT, Warszawa 1991