Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Karpiński Stanisław

 • Strona główna \ Osoby \ Karpiński Stanisław
 • Karpiński Stanisław

  Źródło: Jerzy R. KONIECZNY, Tadeusz MALINOWSKI "Mała encyklopedia lotników polskich", tom II, WKiŁ 1988

  Urodził się w 1891 roku w Piotrkowie Trybunalskim.

  Na początku I WŚ został zmobilizowany do armii rosyjskiej. W 1915 roku ukończył szkołę pilotażu w Odessie gdzie dostał dyplom pilota.

  Do 1917 roku latał bojowo na froncie wschodnim, a następnie zgłosił się do organizującego się Polskiego Oddziału Awiacyjnego w Odessie. Po rozwiązaniu oddziału dostał się do Warszawy, gdzie zgłosił się do powstającego lotnictwa polskiego.

  Podczas czynnej służby wojskowej brał udział w następujących lotach długodystansowych:

  Do wybuchu II WŚ pracował na stanowisku zastępcy szefa sztabu lotniczego. We wrześniu 1939 roku był kierownikiem współpracy z lotnictwem Francji i Wielkiej Brytanii. Organizował siatkę przerzutową polskich lotników w Rumuni, oraz miał udział w organizacji polskiego lotnictwa we Francji. Podczas kampanii we Francji był na stanowisku szefa Stabu Dowództwa Polskich Sił Powietrznych.

  Począwszy od 21 stycznia 1941 roku pełnił obowiązki na stanowisku łącznika w sztabie RAF Bomber Command. w okresie od maja 1942 roku do kwietnia 1944 roku był zastępcą Inspektora PSP. W kwietniu 1944 roku został awansowany na stanowisko zastępcy dowódcy PSP, a w kwietniu 1947 roku został mianowany dowódcą PSP (aż do jesieni 1949 roku).

  W latach 1949-1954 pełnił obowiązki Prezesa Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. W międzyczasie w 1951 roku został członkiem Polskiej Rady Narodowej. W 1958 roku wyjechał do Los Angeles (USA).

  Zmarł 30 stycznia 1982 roku w Los Angeles w wieku 90 lat.

  Źródła:

  • Jerzy R. KONIECZNY, Tadeusz MALINOWSKI "Mała encyklopedia lotników polskich", tom II, WKiŁ 1988