Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Zalewski WZ-VIII DeŻePe

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Zalewski WZ-VIII DeŻePe
 • Zalewski WZ-VIII

  Projekt Zalewski WZ-VIII,
  Źródło: Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997

  Projekt dwupłatowego samolotu linowego opracowany przez Władysława Zalewskiego (kierownika biura konstrukcyjnego CWL) w 1919 roku. Projekt był kontynuacją wcześniej rozpoczętych prac.

  Prace rozpoczęto tuż po wypadku CWL 18.01 Słowik. W CWL znajdował się szkic kadłuba i proponowany do samolotu silnik. Władysław Zalewski dostał zadanie wykonania obliczeń i przekonstruowania całości.

  Wiosną 1920 roku samolot nazwano DeŻePe od zleceniodawcy - Departamentu Żeglugi Powietrznej. Wtedy też rozpoczęto budowę prototypu w CWL.

  Prototyp będący w fazie ukończenia został uszkodzony w sierpniu 1920 roku podczas przenosin w trakcie działań wojennych. Uszkodzone elementy były przechowywane przez dwa lata w hangarze CWL.

  W okresie od lipca 1922 do 10 stycznia 1923 roku trwała korespondencja między inż. Zalewskim a kierownikiem CWL w sprawie ukończenia budowy. Ostatecznie podjęto decyzję o nie kontynuowaniu budowy z powodu braku opłacalności przedsięwzięcia.

  WZ-VIII DeŻePe był dwumiejscowym samolotem w układzie dwupłata ze stałym podwoziem. Kadłub drewniany kryty sklejką, okapotowanie silnika z blachy aluminiowej. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Usterzenie drewniane. Stateczniki kryte sklejką, a stery płótnem. Podwozie stałe z amortyzatorem z lin gumowych. Uzbrojenie stanowił km pilota strzelający przez krąg śmigła, oraz km Lewis obserwatora umieszczony na obrotnicy. Wyrzutniki bomb były zamocowane pod dolnym płatem. Załogę stanowił pilot i obserwator.

  Silnik
   
  Rolls Royce Eagle
  (rzędowy)
  Moc [KM]
   
  360
   
  Rozpiętość [m]
   
  12
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  40
   
  Masa całkowita [kg]
   
  1800
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
  • Andrzej GLASS, "Polskie konstrukcje lotnicze, tom I", wyd. Stratus 2004
  • Andrzej MORGAŁA, "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997