Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Toruń Władysław

 • Strona główna \ Osoby \ Toruń Władysław
 • Władysław Toruń

  ¬ródło: Praca zbiorowa, "Ku Czci Poległych Lotników", Warszawa 1933

  Urodził się 7 lipca 1889 r. w Nowym S±czu. We Lwowie ukończył szkołę realn± oraz studiował na Wydziale Budowy Maszyn na Politechnice Lwowskiej.

  1. pażdziernika 1911 roku był powołany do służby w marynarce austryjackiej, gdzie ukończył tzw. szkołę jednorocznych. W latach 1912-13 został zmobilizowany na 6 miesięcy na okres wojny na Bałkanach.

  Podczas I wojny ¶wiatowej służył na kr±żowniku St.Georg, następnie w artylerii fortecznej w Poli, oraz jako obserwator w lotnictwie morskim.

  Podczas pobytu we Lwowie na przepustce w paĽdzierniku 1918 roku zrezygnował z powrotu na front i wst±pił do organizacji konspiracyjnej (w stopniu porucznika). W dniu 3 listopada 1918 roku wraz z por. Bastyrem, oraz por. de Beaurain przej±ł kontrolę nad lotniskiem Lewandówka we Lwowie. Nastepnego dnia osobi¶cie malował polskie znaki rozpoznawcze na samolotach.

  Podczas wojny polsko-bolszewickiej zorganizował we Lwowie Park Lotniczy (warsztaty lotnicze), co znacznie wsparło działania bojowe Lwowskiej Grupy Lotniczej.

  Awans do stopnia majora otrzymał w 1921 roku, i został następnie przeniesiony na stanowisko komendanta II Parku Lotniczego. Od 1922 roku był kierownikiem Centralnych Warsztatów Lotniczych, gdzie był postrzegany jako dobry organizator, oraz wysoko oceniano jego praktyczn± wiedzę techniczn±.

  Zmarł 9 sierpnia 1924 roku. Był odznaczony Orderem Virtuti Militari, za swe zasługi bojowe trzykrotnie Krzyżem Walecznych, oraz Polow± Odznak± Obserwatora.

  ¬ródła:

  • Praca zbiorowa, "Ku Czci Poległych Lotników", Warszawa 1933