Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Libański Jaskółka

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Libański Jaskółka
 • Libański-Jaskółka (Monobiplan II)

   
  Źródło: Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
   

  Po zbudowaniu w 1910 roku samolotu Monobiplan, uszkodzonego podczas prób, inż. Edmund Libański rozpoczął pod koniec 1910 r. we Lwowie do budowy następnego samolotu zwanego początkowo "Monobiplan II", a później jako "Jaskółka".

  "Jaskółka" miała konstrukcję nawiązującą do Monobiplana, z charakterystycznym górnym płatem o małych rozmiarach. Płat ten posiadał dodatkowo ruchomą klapę. W budowie samolotu pomagał konstruktorowi Rumbowicz Witold. Samolot był gotowy już na wiosnę 1911 roku, ale w czerwcu tego samego roku wprowadzono do niego kilka dodatkowych poprawek.

  Na czas prób samolot został przewieziony do Wiednia na lotnisko Wiener-Neustadt. W trakcie prób konstrukcję klapy górnego płata podpatrzył Austryjak von Jirotka i opublikował opis jej konstrukcji jako własne opracowanie. Lotnicze środowisko prasowe w Wiedniu wykryło plagiat i opublikowano nazwisko prawdziwego autora tego rozwiązania.

  Podczas prób płat górny okazał się być zbędnym elementem konstrukcji i zdemontowano go. W sierpniu tego samego roku wykonano na samolocie udane loty z jednoosobową załogą.

  Samolot ten był trzecią konstrukcją lotniczą zbudowaną na ziemiach polskich (po samolotach Kozłowskiego i Głowińskiego), która wykonywała loty.

  Samolot Libański "Jaskółka" był samolotem konstrukcji drewnianej w układzie górnopłata. Kadłub drewniany kratownicowy, wykrzyżowany drutami, w przedniej części kryty płótnem. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Elastyczne końcówki skrzydeł w miejsce lotek. Usterzenie drewniane kryte płótnem. Załogę samolotu Libański "Jaskółka" stanowili pilot i pasażer.

  Inne fotografie / ilustracje:

  Samolot Libański-Jaskółka
   

 • Samolot Libański-Jaskółka podczas prób, Źrodło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Samolot Libański-Jaskółka
   

 • Samolot Libański-Jaskółka w swej pierwotnej postaci z dodatkowym skrzydłem-klapą w warsztacie we Lwowie, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  Delfose
   
  Moc [KM]
   
  28
   
  Rozpiętość [m]
   
  10,6
   
  Długość [m]
   
  7,9
   
  Wysokość [m]
   
  2,5
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  16
   
  Masa własna [kg]
   
  240
   
  Masa całkowita [kg]
   
  240
  (maks. 250)
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  22,5
   
  Obciążenie mocy [kg/KM]
   
  7,5
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
  • Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
  • Andrzej GLASS, Krzysztof CIEŚLAK "Barwa w lotnictwie polskim", tom I, WKiŁ 1985