Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Kozłowski

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Kozłowski
 • Samolot Kozłowskiego

   

  Źródło: Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
   

  Stefan Kozłowski z Warszawy chcąc zbudować swój samolot, wyjechał pod koniec 1909 roku do Niemiec.

  Tam zdobył odpowiednią wiedzę na temat pilotażu samolotu i ukończył szkołę pilotażu w Zahlbach-Griesheim. Podczas nauki pilotażu opracował pierwsze rysunki swego samolotu korzystając z konsultacji Czecha inż. L.Skopika. Konstrukcja skrzydeł była zbliżona do konstrukcji samolotu Bleriot XI, lecz ich układ był dwupłatowy. Napęd dwóch śmigieł od jednego silnika był wzorowany na samolotach braci Wright, lecz ze śmigłami ciągnącymi, a nie pchającymi.

  Pod koniec stycznia 1910 roku Kozłowski powrócił do Warszawy z gotowym projektem samolotu. Tutaj zdołał przekonać swych przyjaciół do sfinansowania budowy samolotu przeznaczonego do płatnych pokazów. W lutym tego samego roku Kozłowski zamówił we Francji i Niemczech materiały i silnik.

  Samolot budowano w szopie przy składzie drzewa Wilczyńskiego na ul. Czerniakowskiej. W kwietniu 1910 roku budowę samolotu przeniesiono do specjalnie zbudowanego hangaru na Polu Siekierkowskim.

  27 kwietnia odbyła się pierwsza próba silnika. Następnego dnia pomierzono ciąg śmigła i wykonano pierwsze kołowanie, które wykazało zwichrzenie płatów i małą sztywność słupków. Po kilku próbach kołowania zmieniono także sposób mocowania silnika i transmisji. Wszelkie zmiany wykonano do końca maja 1910 roku.

  Samolot po raz pierwszy oderwał się od ziemi na początku czerwca 1910 roku, wykonując krótki skok. Każdy następny skok był dłuższy od poprzedniego i ostatecznie najdłuższy z nich miał długość ok. 100 metrów. Próby wykonywane do 16 czerwca 1910 roku wykazywały, że samolot jest za ciężki na ogon i należy zainstalować na samolocie statecznik poziomy.

  Przed dokonaniem koniecznych przeróbek samolot został uszkodzony. Zbyt duże koszta naprawy spowodowały wycofanie się wspólników, przez co samolotu nie można było zaprezentować podczas Dni Awiacyjnych zaczynających się 26 czerwca 1910 roku. Ostatecznie sprzedano wszystkie nieuszkodzone elementy, oraz sprzęt pomiarowy celem zwrotu części kosztów.

  Był to pierwszy samolot zbudowany w Warszawie.

  Samolot Kozłowski był jednosilnikowym dwupłatem o drewnianej konstrukcji. Kadłub kratownicowy drewniany, kryty częściowo płótnem. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Śmigła drewniane dwułopatowe ciągnące. Załogę samolotu Kozłowski stanowił pilot.

  Silnik
   
  Anzani
   
  Moc [KM]
   
  60
   
  Rozpiętość [m]
   
  10,2
   
  Długość [m]
   
  9,0
   
  Wysokość [m]
   
  3,0
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  40
   
  Masa własna [kg]
   
  300
   
  Masa całkowita [kg]
   
  380
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  9,5
   
  Obciążenie mocy [kg/KM]
   
  6,3
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
  • Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
  • Andrzej GLASS, Krzysztof CIEŚLAK "Barwa w lotnictwie polskim", tom I, WKiŁ 1985