Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Głowiński

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Głowiński
 • Samolot Głowińskiego podczas prób na Błoniach Tarnopolskich w maju 1911 roku

  Samolot Głowińskiego podczas prób na Błoniach Tarnopolskich w maju 1911 roku.
  , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
   

  Samolot został zbudowany w latach 1910-11 w Tarnopolu. Kostruktor Bronisław Głowiński wzorował się podczas budowy na układzie konstrukcyjnym samolotu Bleriot XI "La Manche".

  W odróżnieniu od francuskiego pierwowzoru samolot Głowińskiego miał metalową konstrukcję kadłuba o przekroju trójkątnym, płat umieszczony nad kadłubem na wieżyczce oraz posiadał odmienny układ podwozia.

  Montaż samolotu był wykonywany w warsztacie brata konstruktora, w szopie służącej za warsztat stolarski i jako pomieszczenie do ostatecznego montażu samolotu.

  Samolot oblatano na błoniah Tarnopolskich w maju 1911 roku. W związku z dużym ciężarem konstrukcji i mocą zużytego już silnika Anzani samolot wykonywał tylko duże skoki i krótkie loty. Z powodu całkowitego zużycia silnika i braku środków na dalszą pracę nad samolotem konstruktor rozmontował płatowiec.

  W lutym 1913 roku na Drugiej Wystawie Awiatycznej we Lwowie, konstruktor wystawił przód swego samolotu wraz z silnikiem.

  Samolot Głowińskiego był pierwszym samolotem zbudowanym na ziemiach polskich, który wykonał sterowany lot i jednym z pierwszych samolotów o metalowej konstrukcji kadłuba.

  Samolot Głowińskiego był gónopłatem o konstrukcji mieszanej. Kadłub metalowy z kratownicą z rur stalowych bez poszycia z piramidą do zamocowania skrzydeł. Skrzydła drewniane kryte płótnem, usztywniane linkami. Usterzenie kryte płótnem. Podwozie stałe wyposażone w koła amortyzowane sznurem gumowym względem płóz. Załogę samlotu Głowińskiego stanowił pilot.

  Silnik
   
  Anzani
   
  Moc [KM]
   
  25
   
  Rozpiętość [m]
   
  10,2
   
  Długość [m]
   
  8,0
   
  Wysokość [m]
   
  2,5
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  18,5
   
  Masa własna [kg]
   
  320
   
  Masa całkowita [kg]
   
  400
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  21,6
   
  Obciążenie mocy [kg/KM]
   
  16,0
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  60
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977