Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Zalewski WZ-II

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Zalewski WZ-II
 • Szybowiec Zalewskiego WZ-II w locie pod Milanówkiem w 1912 roku

  Szybowiec Zalewskiego WZ-II w locie pod Milanówkiem w 1912 roku
  , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

  Szybowiec opracowany i zbudowany w 1912 roku przez Władysława Zalewskiego (przyszłego konstruktora lotniczego) i jego brata Bolesława w Milanówku pod Warszawą.

  Szybowiec powstał podczas w przerwie podczas przedłużających się prac nad pierwszym samolotem Zalewskiego WZ-I. Koszt budowy szybowca wyniósł wówczas 24 ruble.

  Szybowiec miał układ jednopłata. Pilot był przypasany do podłużnic kadłuba i siedzial na siodełku. Jako podwozie mogła służyć płoza lub nogi pilota. Szybowiec miał stery wysokości i kierunku. Startował z holu na dwóch linkach ciągniętych przez dwie osoby.

  Pierwsze loty wykonywano z reguły na wysokości ok. 1 metra i na dystans ok. 30 metrów. Po wzmocnieniu i poprawkach w konstrukcji szybowiec wykonywał bardziej poprawne loty. Niekiedy były zakończone lekkimi uszkodzeniami. Zalewski wykonywał loty przy wietrze 6 do 8 m/s.

  Szybowiec WZ-II był drewnianym jednopłatowcem konstrukcji drewnianej. Kadłub stanowiła płaska rama uszytwniona w poziomie drutami. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Usterzenie drewniane kryte płótnem. Usterzenie poziome płytowe, pionowe ze statecznikiem i sterem. Załogę szybowca stanowił pilot.

  Inne fotografie / ilustracje:

  Zalewski WZ-II

   

 • Szybowce WZ-II i Babińskiego nr 2 w sali teatralnej w Milanówku w 1913 roku, Źrodło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Rozpiętość [m]
   
  7,5
   
  Długość [m]
   
  4,8
   
  Wysokość [m]
   
  2,0
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  9,5
   
  Masa własna [kg]
   
  24
   
  Masa całkowita [kg]
   
  70
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  7,3
   
  Doskonałość [-]
   
  7
   
  Opadanie min. [m/s]
   
  1,7
   
  Prędkość llotu [km/h]
   
  40
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977