Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Tański Łątka

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Tański Łątka
 • Samolot Łątka w pierwotnej postaci

  Samolot "Łątka" w pierwotnej postaci, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
   

  W roku 1909 Czesław Tański zaprojektował samolot "Łątka", napędzany trójcylindrowym silnikiem Anzani o mocy 25 KM. Jeszcze tego samego roku rozpoczęto jego budowę. Samolot miał charakterystyczny system sterowania poprzez obracające się płaty skrzydeł, gdzie oś obrotu stanowił dźwigar.

  Podczas budowy samolotu zmieniono lekkie (ujęte w projekcie) podwozie na bardziej sztywne i cięższe. Śmigło i podwozie zostały zbudowane we wrześniu 1910 roku w domu konstruktora w Warszawie na ul.Mazowieckiej 2. W październiku tego samego roku Tański dostał miejsce w hangarze nr 2 (później przeniósł się do hangaru nr 7) Warszawskiego Towarzystwa Awiata i tam kontynuował budowę maszyny.

  Skrzydła i kadłub zostały zbudowane w zimie 1910/11 roku. Samolot był podczas budowy kilkakrotnie przerabiany i wzmacniany, gdyż Tański miał w nim zamontować silnik Anzani o mocy 50 KM. W trakcie prac zmieniony został też kształt usterzenia z prostokątnego na prostokątne z zaokrąglonymi rogami.

  Jesienią 1911 roku przeprowadzono na lotnisku mokotowskim próby samolotu. Pilotami oblatującymi maszynę byli S.Supniewski i Michał Scipio del Campo. Masywne podwozie, oraz ciężka konstrukcja kadłuba i płatów powodowały, że samolot nie mógł oderwać się od ziemi. Po modyfikacjach usterzenia na trójkątne w zimie 1911/12, wiosną 1912 roku ponownie przeprowadzono próby, które zakończyły się niepowodzeniem.

  Po likwidacji "Awiaty" w 1912 roku przez władze carskie, samolot pozostał w hangarze gdzie uległ zniszczeniu.

  Samolot "Łątka" miał konstrukcję drewnianą. Kadłub kratownicowy bez poszycia. Płat dwudźwigarowy, obracany na jednym z dźwigarów, kryty płótnem. Usterzenie drewniane kryte płótnem. Załogę samolotu "Łątka" stanowił jeden pilot.

  Inne fotografie / ilustracje:

  Łątka
   

 • Plan samolotu "Łątka", Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977. (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Łątka
   

 • Zmodyfikowany samolot "Łątka" z usterzeniem pionowym, wiosna 1912 rok, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977. (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  Anzani
   
  Moc [KM]
   
  25
   
  Rozpiętość [m]
   
  ok. 11
   
  Długość [m]
   
  ok. 7,2
   
  Wysokość [m]
   
  ok. 3
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  ok. 16
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
  • Jerzy R. KONIECZNY "Kronika lotnictwa polskiego 1241-1945", WKiŁ , Warszawa 1984