Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Bronisławski I i Bronisławski II

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Bronisławski I i Bronisławski II
 • Samolot Bronisławski I

  Samolot Bronisławski I
  , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

  Samoloty opracowane przez dr.inż. Bolesława Bronisławskiego - Polaka zamieszkałego w Paryżu.

  Samoloty te wyróżniały się oryginalnym systemem sterowania w płaszczyźnie poprzecznej eliminującym stosowanie lotek i skręcania końcówek skrzydeł.

  System ten został wypróbowany w połowie 1911 roku na samolocie H.Farman III. Na końcach skrzydeł tego samolotu zostały zamontowane pionowe rury z prostopadle do nich umieszczonymi pięcioma małymi płaszczyznami ustawionymi skośnie względem poziomu.

  Poprzez ruch drążka sterowego można było sterować obrotem rury. Elementy w położeniu neutralnym były ustawione wzdłuż kierunku lotu. Po wychyleniu ich odpowiednio pod kątem dodatnim lub ujemnym w stosunku do kierunku lotu powstawała na nich siła nośna skierowana odpowiednio w dół lub w górę (na końcu każdego skrzydła skierowana w przeciwną stronę w stosunku do drugiego). Dawało to podobny efekt działania jak lotki.

  Po udanych próbach konstruktor zaprojektował następny samolot z podobnym systemem sterowania. W roku 1911 Bronisławski z pomocą swego brata opracował ulepszony system sterowania z ograniczeniem do dwóch płaszczyzn.

  Samolot zbudowano w wytwórni H. Farmana pod nadzorem konstruktora. Podstawę do budowy stanowił samolot H.Farman - typ zawodniczy z 1911 roku. W stosunku do samolotu Farmana został on pozbawiony steru z przodu kadłuba. Budowę zakończono jesienią 1911 roku.

  Jeszcze tego samego roku samolot wystawiono na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu. Do końca następnego roku wykonywano na nim loty na lotnisku Juvisy pod Paryżem. Jesienią 1912 roku wymieniono na samolocie silnik Gnome na silnik Burlat.

  Powołano Towarzystwo Lotnicze z siedzibą w Paryżu mające na celu produkcję samolotów Bronisławskiego, lecz nigdy nie zrealizowano tego celu.

  Samolot Bronisławski II był dwupłatem o konstrukcji mieszanej ze stałym podwoziem. Kadłub z rur stalowych z drewnianymi i stalowymi rozpórkami. Skrzydła drewniane kryte impregnowaną tkaniną. Stery drewniane kryte płótnem. Załogę samolotu Bronisławski II stanowili pilot i pasażer.

  Inne fotografie / ilustracje:

    Samolot Bronisławski II
   

 • Samolot Bronisławski II, Źrodło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  Gnome
   
  Burlat
   
  Moc [KM]
   
  40
   
  60 - 70
   
  Rozpiętość [m]
   
  13,7
  (11 - bez lotek)
  13,7
  (11 - bez lotek)
  Długość [m]
   
  7,7
   
  7,7
   
  Wysokość [m]
   
  2,8
   
  2,8
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  40
   
  40
   
  Masa własna [kg]
   
  240
   
  240
   
  Masa całkowita [kg]
   
  430
   
  430
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  10,75
   
  10,75
   
  Obciąż. mocy [kg/KM]
   
  10,75
   
  6,14
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  85
   
  85
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
  • Andrzej MORGAŁA "Samoloty wojskowe w Polsce 1918-1924", Bellona Lampart, Warszawa 1997
  • Tomasz GOWOREK "Pierwsze samoloty myśliwskie lotnictwa polskiego", SIGMA NOT, Warszawa 1991