Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

Alanya

W swej odległej przeszłości (IV w. pne.) była ona znana jako miasto graniczne Coracesium, między Pamfilią (na zachodzie) a Cylicją (od strony wschodniej).

Alanya

Alanya
odwiedzone miejsca

na podstawie: Witold Korsak, "Turcja", Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2012

W annałach opisywano ją jako bazę piratów. Miasto miało na tyle silną piracką załogę, że II w. pne. odparła ona oblężenie armii Antiocha III.

M.in. dzięki tej udanej obronie, co poniektórzy ze znaczniejszych kapitanów (jak np. Diodor Trygon) próbowali siłą zdobyć tron Syrii.

Ostatecznie piracka bać została zmuszona do pożegnania się z miastem w II poł. I w. pne. W tym okresie w 78 r. pne. w Olimpos oblegano Zenikenesa - jednego z hersztów.

Alanya

Widok na południową część miasta

foto: © Paweł Piwoński 2014

Jedenaście lat później (w 67 r. pne.) Gnejusz Pompejusz podjął się poprowadzenia wyprawy przeciw morskiemu rozbojowi pochodzącemu z Cylicji i Pamfilii. Po jednej z największych bitew koło samego Coracesium, ostatecznie oczyszczono ten obszar z aktywnej pirackiej działalności.

Marek Antoniusz przekazał to miasto ptolemejskiej królowej egiptu Kleopatrze VII. Okres ten upamiętnia nazwana jej imieniem jedna z plaż. Rosnące w okolicy miasta cedry posłużyły za źródło drewna do budowy egipskiej floty.

Za czasów bizantyjskich miasto było znane jako Kalonoros (Scandelore). Podczas krucjat miasto odwiedzali niektórzy królowie. W niektórych książkach wspomina się postój dwóch władców Ryszarda Lwie Serce i Filipa II podczas przemierzania drogi na wschód w 1191 r.

Alanya

Widok na port, oraz cypel z twierdzą

foto: © Paweł Piwoński 2014

W późniejszym okresie miasto zostało oddane na kilka lat pod jurysdykcję Cyllicji (czyli dzisiejszej Armenii).

Turcy seldżuccy przejęli miasto w 1221 r., kiedy to zostało ono poddane armii pod wodzą Allaedin'a Keykobad'a.

Zmieniono wówczas nazwę na Alaiye - od imienia wodza. Pozostało ono siedzibą zimową Allaedin'a Keykobad'a, z racji bardziej łagodnego klimatu. Zagospodarowano cypel budując na nim twierdzę. Dodatkowo w porcie powstały stocznie - których pozostałości są do dziś.

Alanya

Widok na wshodnią część miasta

foto: © Paweł Piwoński 2014

Upadek dynastii Rum na początku XIV w. spowodował przejęcie miasta przez Turkmenów z emiratu Karaman. Prawie dwa wieki później (koniec XV w.) zostało ono przejęte przez armię Osmanów pod wodzą Wezyra Paszy w trakcie podbojów dokonywanych przez Mehmet'a.

Historycy do dziś toczą dyskusje co do czasu nadania miastu nazwy Alanya. Jedni twierdzą, że funkcjonowała ona od końca XV w., druga spotykana opinia mówi o używaniu tej nazwy od czasu objęcia władzy przez Kemala Paszę Attaturka.

Alanya

Widok na port od strony wybrzeża

foto: © Paweł Piwoński 2014

Obecnie miasto jest głównym tureckim centrum turystycznym nad Morzem Śródziemnym.

Alanya

Punkt widokowy od strony wybrzeża

foto: © Paweł Piwoński 2014

Linki do pozostałych miejsc:

 
     
 
 
     
  08.12.2018 © Modelarstwo PawłaP