Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Plage-Court Torpedo II

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Plage-Court Torpedo II
 • opis

  Plage-Court "Torpedo II" w Berlinie w 1912 r.
  , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
   

  Samolot będący wersją rozwojową konstrukcji Torpedo I opracowaną w 1912 roku. Tak samo jak poprzednik samolot ten sotał wyprodukowany przez firmę Kuhlstein.

  Na te konstrukcji wykonano w 1912 roku wiele udanych lotów. Pilot Schmidt zdobył lecąc na nim pierwsze miejsce w konkursie prędkości oraz drugie miejsce w konkursie ślizgowym podczas Tygodnia Lotniczego w Johannisthal (29.09.1912 - 06.10.1912).

  Śmierć na nim ponieśli E.Alig i K.Liebau w ostatnim dniu trwania tej samej imprezy. Pilotem był E.Alig pilotujący ten samolot od sierpnia 1912 roku.

  Samolot ten wśród współczesnych mu konstrukcji wyróżniał się najlepszym pod względem aerodynamicznym kształtem kadłuba i dopasowanym kołpakiem śmigła. Była to druga polska maszyna po samolotach Warchałowskiego która brała udział w zawodach lotniczych.

  Samolot "Torpedo II" był drewnianym górnopłatem usztywnionym linkami. Kadłub drewniany o przekroju eliptycznym. Przód kadłuba kryty blachą aluminiową. Tył kryty płótnem. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Zamiast lotek stosowane były elastyczne końcówki płata. Usterzenie drewniane kryte płótnem. Wychylenie było realizowane poprzez skręcenie elastycznych końcówek sterów. Podwozie stałe z gumowymi amortyzatorami. Załogę samolotu "Torpedo II" stanowili pilot i pasażer.

  Silnik
   
  Argus
   
  Moc [KM]
   
  70
   
  Rozpiętość [m]
   
  11,6
   
  Długość [m]
   
  7,9
   
  Wysokość [m]
   
  3,1
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  29
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977