Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Lipkowski

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Lipkowski
 • Wirnik nośny śmigłowca Lipkowskiego na stoisku do prób

  Wirnik nośny śmigłowca Lipkowskiego na stoisku do prób
  ,Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

  Śmigłowiec został zaprojektowany w 1903 roku przez inżyniera Józef Lipkowskiego. Był napędzany przez dwa silniki: jeden do lotu poziomego i drugi do napędu wirnika. Same wirniki mające dużą powierzchnię łopat miały w przypadku awarii napędu zastępować spadochron. Śmigłowiec mógł być sterowany przez trzy stery: wysokości, kierunku i ster służący do utrzymania kierunku podczas wznoszenia poziomego.

  W listopadzie 1904 roku opublikowano wiadomość o zbudowaniu tegoż śmigłowca w Zakładach Putiłowskich w Petersburgu. Jednakże wyprodukowano wówczas tylko jeden wirnik, który został użyty do pomiarów siły nośnej. Pomiary te przeprowadzono 3 marca 1905 roku w obecności prof. Szczukina. Wirnik mający średnice 16 metrów i powierzchnię 200 metrów kwadratowych był napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 35 KM, dawał siłę nośną o połowę mniejszą niż zakładał konstruktor.

  Pierwszy projekt z 1903 roku zakładał ciężar własny śmigłowca równy 2300 kg (gdzie same wirniki ważyły 960 kg). W roku 1905 Lipkowski zaproponował drugą wersję śmigłowca o ciężarze własnym równym 3880 kg i użytecznym 1440 kg (paliwo i bomby). Lipkowski zamierzał zbudować śmigłowiec w przeciągu 3 miesięcy za sumę 75 tysięcy rubli, zakupując silniki w Europie zachodniej. Podczas prób twórca projektu przebywał w Paryżu, gdzie proponował zbudowanie śmigłowców wielowirnikowych (4-ro, 8-mio i 12-to wirnikowych). Jednakże niepomyślne wyniki prób i inny kierunek rozwoju lotnictwa spowodowały zaprzestanie prac Lipkowskiego.

  Kadłub śmigłowca Lipkowskiego był zbudowany z kratownicy stalowej. Z przodu miał śmigło ciągnące, a z tyłu stery kryte jedwabiem. Podwozie trójgoleniowe. Wirniki dwułopatowe, wykonane z drewnianych obręczy i stalowych szprych, pokryte jedwabiem nasyconym gumą

  Inne fotografie / ilustracje:

  Śmigłowiec Lipkowskiego
   

 • Plan śmigłowca Lipkowskiego, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977. (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie)

 •  

  Moc silnika wirnika [KM]
   
  80
   
  Moc silnika śmigła [KM]
   
  24
   
  Średnica wirników [m]
   
  16
   
  Długość bez wirników [m]
   
  12,3
   
  Wysokość [m]
   
  16
   
  Masa własna [kg]
   
  2300
   
  Masa całkowita [kg]
   
  3000
   
  Obciąż. pow. wirników [kg/mkw]
   
  7,5
   
  Obciąż. mocy [kg/KM]
   
  37,5
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  80
   
  Opadanie (w locie spadochronowym) [m/s]
   
  7
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977