Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Drzewiecki Canard

  • Strona główna \ Samoloty i inne \ Drzewiecki Canard
  • Samolot Drzewieckiego Canard na wystawie w Paryżu

    Samolot Drzewieckiego "Canard" na wystawie w Paryżu
    , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984

    Samolot zaprojektowany w 1911 roku przez polskiego uczonego Stefana Drzewieckiego na podstawie opantentowanej przez niego teorii samolotu samostatecznego w układzie kaczki.

    Model samolot został przebadany w tunelu aerodynamicznym Gustave'a Eiffla, a realizacją projektu zajęła się firma P.Ratmanoff w Paryżu. Budowę samolotu ukończono jesienią 1912 roku, a gotowy płatowiec wystawiono w październiku tego samego roku na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu.

    Samolot nazywano Samolotem Drzewieckiego, jednakże ze względu na układ "kaczki" przyjęła się nazwa "Canard".

    Samolot miał bardzo dobrą stateczność podłużną, a umieszczenie zbiorników z paliwem i olejem w pobliżu środka ciężkości nie powodowało zmian wyważenia podczas lotu. Sterowanie podłużne odbywało się poprzez sterowanie silnikiem. Zwiększenie mocy dawało wznoszenie się samolotu, a zmniejszenie mocy opadanie lotem ślizgowym.

    Sterowanie w płaszczyźnie poprzecznej (kierunkiem) odbywało się za pomocą dwóch niezależnych dźwigni napędzanych poprzez pedały. Pozwalało to używać elementów do sterowania poprzecznego jako hamulca aerodynamicznego.

    Podwozie samolotu było skonstruowane w ten sposób, że amortyzatory olejowo-powietrzne pozwalały podczas lądowania na stopniowe podnoszenie kół do góry i dociskanie płóz do ziemi co znacząco skracało dobieg.

    Próby wykonanego samolotu odbyły się w Chartres wiosną 1913 roku. Drzewiecki był wówczas w wieku 68 lat. Piloci raczej niechętnie latali tym samolotem z powodu nietypowego układu sterowania. Po awarii wału napędowego zarzucono próby.

    Pod koniec tego samego roku Drzewiecki opracowal ulepszoną odmianę tego samolotu, jednakże wybuch wojny 1914 roku przeszkodził w zakończeniu budowy.

    Samolot Drzewieckiego "Canard" miał konstrukcję drewnianą w układzie kaczki. Kadłub drewniany, kratownicowy, kryty płótnem. Skrzydła drewniane, kryte płótnem. Stery drewniane, kryte płótnem. Załogę samolotu Drzewieckiego stanowili pilot i pasażer.

    Silnik
     
    Labor
    (rzędowy)
    Moc [KM]
     
    70
     
    Rozpiętość [m]
     
    9
     
    Długość [m]
     
    8
     
    Wysokość [m]
     
    2,8
     
    Powierzchnia nośna [mkw]
     
    26
     
    Masa własna [kg]
     
    500
     
    Masa całkowita [kg]
     
    700
    (maks. 750)
    Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
     
    27
     
    Obciążenie mocy [kg/KM]
     
    10
     
    Prędkość maks. [km/h]
     
    105
     
    Czas lotu [godz, min]
     
    5,0
     

    Źródła:

    • Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
    • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977