Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Drzewiecki Canard

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Drzewiecki Canard
 • Samolot Drzewieckiego Canard na wystawie w Paryżu

  Samolot Drzewieckiego "Canard" na wystawie w Paryżu
  , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984

  Samolot zaprojektowany w 1911 roku przez polskiego uczonego Stefana Drzewieckiego na podstawie opantentowanej przez niego teorii samolotu samostatecznego w układzie kaczki.

  Model samolot został przebadany w tunelu aerodynamicznym Gustave'a Eiffla, a realizacją projektu zajęła się firma P.Ratmanoff w Paryżu. Budowę samolotu ukończono jesienią 1912 roku, a gotowy płatowiec wystawiono w październiku tego samego roku na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu.

  Samolot nazywano Samolotem Drzewieckiego, jednakże ze względu na układ "kaczki" przyjęła się nazwa "Canard".

  Samolot miał bardzo dobrą stateczność podłużną, a umieszczenie zbiorników z paliwem i olejem w pobliżu środka ciężkości nie powodowało zmian wyważenia podczas lotu. Sterowanie podłużne odbywało się poprzez sterowanie silnikiem. Zwiększenie mocy dawało wznoszenie się samolotu, a zmniejszenie mocy opadanie lotem ślizgowym.

  Sterowanie w płaszczyźnie poprzecznej (kierunkiem) odbywało się za pomocą dwóch niezależnych dźwigni napędzanych poprzez pedały. Pozwalało to używać elementów do sterowania poprzecznego jako hamulca aerodynamicznego.

  Podwozie samolotu było skonstruowane w ten sposób, że amortyzatory olejowo-powietrzne pozwalały podczas lądowania na stopniowe podnoszenie kół do góry i dociskanie płóz do ziemi co znacząco skracało dobieg.

  Próby wykonanego samolotu odbyły się w Chartres wiosną 1913 roku. Drzewiecki był wówczas w wieku 68 lat. Piloci raczej niechętnie latali tym samolotem z powodu nietypowego układu sterowania. Po awarii wału napędowego zarzucono próby.

  Pod koniec tego samego roku Drzewiecki opracowal ulepszoną odmianę tego samolotu, jednakże wybuch wojny 1914 roku przeszkodził w zakończeniu budowy.

  Samolot Drzewieckiego "Canard" miał konstrukcję drewnianą w układzie kaczki. Kadłub drewniany, kratownicowy, kryty płótnem. Skrzydła drewniane, kryte płótnem. Stery drewniane, kryte płótnem. Załogę samolotu Drzewieckiego stanowili pilot i pasażer.

  Silnik
   
  Labor
  (rzędowy)
  Moc [KM]
   
  70
   
  Rozpiętość [m]
   
  9
   
  Długość [m]
   
  8
   
  Wysokość [m]
   
  2,8
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  26
   
  Masa własna [kg]
   
  500
   
  Masa całkowita [kg]
   
  700
  (maks. 750)
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  27
   
  Obciążenie mocy [kg/KM]
   
  10
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  105
   
  Czas lotu [godz, min]
   
  5,0
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984
  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977