Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Brzeski Aquila

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Brzeski Aquila
 • Samolot Brzeskiego Aquila w wersji trzymiejscowej w Wiedniu we wrześniu 1910 roku

  Samolot Brzeskiego "Aquila" w wersji trzymiejscowej w Wiedniu we wrześniu 1910 roku,
  Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

  Samolot opracowany przez polskiego wynalazcę Henryka Brzeskiego na podstawie koncepcji opracowanej przez braci Wincentego i Rudolfa Schindlerów (zamożnych krakowskich młynarzy). Koncepcję tę przetestowali sami jej twórcy budując i oblatując w 1909 roku model samolotu, którego loty oceniono na co najmniej poprawne.

  Sam samolot został zbudowany w Wiedniu. Silnik "Iskra" napędzający samolot był oryginalną konstrukcją Brzeskiego. Silnik był birotacyjny (cylindry i wał wirowały w przeciwnych kierunkach). Do silnika zastosowano dwa przeciwbieżne śmigła, które wykonał sam konstruktor w zakładach Siemens'a. Obydwa powyższe rozwiązania zostaly opatentowane, a patenty zostały zakupione przez firmy Siemens i Gnome.

  Samolot początkowo mógł przewozić pilota i dwóch pasażerów. W późniejszym okresie przebudowano go, usuwając fotel dla drugiego pasażera.

  18 sierpnia 1910 roku samolot zademonstrowano przed cesarzem Franciszkiem Józefem w Wiener-Neustadt. Kilka dni później podczas pierwszego oblotu, samolot rozbił się o żywopłot lotniska. Przyczyną był najprawdopodobniej nowy układ sterowania nie posiadający steru kierunku.

  Samolot Brzeskiego "Aquila" był górnopłatem o drewnianej konstrukcji. Kadłub kratownicowy wykonany z bambusa. Skrzydła drewniane kryte płótnem. Brak lotek. Sterowane przechyleniem poprzez zwichrzenie końcówek płata. Usterzenie drewniane kryte płótnem. Brak usterzenia kierunku. Załogę samolotu Brzeskiego "Aquila" stanowili pilot i dwóch pasażerów, lub pilot i pasażer.

  Inne fotografie / ilustracje:

  Samolot Brzeskiego Aquila
   

 • "Aquila" w wersji dwumiejscowej, z przekonstruowanym tyłem kadłuba i przesuniętym podwoziem ogonowym, Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977, (Kliknij na powyższy rysunek aby obejrzeć jego powiększenie).
 • Silnik
   
  Brzeski "Iskra"
   
  Moc [KM]
   
  50
   
  Rozpiętość [m]
   
  10,0
   
  Długość [m]
   
  10,0
   
  Wysokość [m]
   
  3,0
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  ok. 20
   
  Masa własna [kg]
   
  ok. 300
   
  Masa całkowita [kg]
   
  ok. 550
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  27,5
   
  Obciążenie mocy [kg/KM]
   
  11,0
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977