Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Zalewski WZ-IV (SZ-2)

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Zalewski WZ-IV (SZ-2)
 • Sawieljew-Zalewski S.Z.-2 (WZ-IV) w Mirze w listopadzie 1916 roku

  Sawieljew-Zalewski S.Z.-2 (WZ-IV) w Mirze w listopadzie 1916 roku
  , Źródło: "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984

  Samolot rozpoznawczy zaprojektowany przez Władysława Zalewskiego w 1916 roku we współpracy z szefem technicznym 2-go Parku Lotniczego Władimirem Sawieljewem. Był konstrukcją rozwojową maszyny S.Z.-1.

  W stosunku do poprzednika miał płaty o większej rozpiętości i silnik o mocy 100 KM. Dodatkowo zmieniony został profil płata i zmniejszono kąt zaklinowania w stosunku do kadłuba. Nowum było umieszczenie uzbrojenia w postaci jednego km-u obserwatora na drugim płacie od góry.

  Ze starej konstrukcji pozostał tylko kadłub, usterzenie i słupki pomiędzy płatami.

  Tak samo jak poprzednik samolot wykazywał bardzo dobre własności lotne oraz miał dobre osiągi. Swymi cechami lotno-pilotażowymi dorównywał samolotowi Nieuport Bebe - ówczesnemu najlepszemu samolotowi myśliwskiemu carskiego lotnictwa.

  Wyprodukowano tylko jeden (prototypowy) egzemplarz samolotu. Używano go w 4 eskadrze 4 pułku carskiego lotnictwa. Prawdopodobnie jego jedynym pilotem był kapitan Jungmeister. Po wykonaniu na tym samolocie kilku - kilkunastu lotów musiał na nim przymusowo lądować przy okazji kapotując. Przyczyną awarii było zatkanie przewodu olejowego.

  Odzyskany wrak był uszkodzony przez niemieckie lotnictwo i przewieziono go do wytwórni Lebiediewa w Petersburgu. Samolotu ostatecznie nie wyremontowano i uległ on zniszczeniu podczas rewolucji w 1917 roku.

  Samolot Sawieljew - Zalewski S.Z.-2 (WZ-IV) był dwumiejscowym czteropłatem o konstrukcji drewnianej. Kadłub drewniany kryty płótnem. Podwozie główne stałe z rur stalowych, resorowane za pomocą lin gumowych. Skrzydła drewniane, kryte płótnem. Usterzenie z rur stalowych, kryte płótnem. Śmigło projektu Zalewskiego. Uzbrojenie stanowił karabin maszynowy obserwatora umieszczony na słupku między skrzydłami. Załogę stanowili pilot i obserwator.

  Silnik
   
  Gnome - Monosoupape
  B-2
  Moc [KM]
   
  100
   
  Rozpiętość [m]
   
  9,3
   
  Długość [m]
   
  6,0
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  26,2
   
  Masa własna [kg]
   
  430
   
  Masa całkowita [kg]
   
  750
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  28,6
   
  Obciążenie mocy [kg/KM]
   
  7,5
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  132
   
  Czas lotu [godz]
   
  3
   


  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977
  • Andrzej GLASS "Polskie skrzydła", Interpress, Warszawa 1984