Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Szybowiec uczniów z Piotrkowa

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Szybowiec uczniów z Piotrkowa
 • Szybowiec uczniów z gimnazjum z Piotrkowa zbudowany w 1913 roku

  Szybowiec uczniów z gimnazjum z Piotrkowa zbudowany w 1913 roku
  , Źródło: Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977

  Szybowiec zbudowany w Piotrkowie Trybunalskim przez uczniów czwartej klasy gimnazjum na podstawie książki K.Króla pt. "Jak zbudować szybowiec". Uczniami tymi byli: Jan Górzyński, Wacław Konarzewski, Lucjan Koenig, Stefan Laskowski oraz Jan Strahler.

  Pierwszym problemem było zebranie pieniędzy na materiały do budowy szybowca. Konstruktorzy zbierali środki przez ok. 3 lata. Trudno dostępny bambus był ściągany bezpośrednio z Japonii.

  W stosunku do planów przedstawionych w książce zabudowano stery kierunku i wysokości. Dorobiono także podwozie z kółkami. Budowę rozpoczęto w 1911 roku i trwała ona trzy lata.

  Loty rozpoczęto dopiero po uzyskaniu zezwolenia rozpatrywanego aż w odległym Petersburgu. Po trzech miesiącach oczekiwania mogli wreszcie wykonać loty pod nadzorem sześciu kozaków i dwóch policjantów na terenie wyścigów konnych w Piotrkowie.

  Pierwsza próba odbyła się na początku wakacji w 1913 roku. Szybowiec pilotowany przez J. Strahlera był ciągnięty przez czterech kozaków na koniach. Po przeleceniu kilkunastu metrów zwalił się na skrzydło uszkadzając płat i podwozie. Następnego dnia szybowiec był już naprawiony, lecz policja zabroniła dalszych lotów uzasadniając to ryzykiem utraty życia.

  Konstruktorzy szybowca zamierzali potajemnie przeprowadzać dalsze próby startując ze wzgórz, ale przeszkodził temu wybuch I WŚ.

  Szybowiec uczniów z Piotrkowa miał drewnianą konstrukcję w układzie dwupłata. Kadłub stanowiły pręty bambusowe usztywnione linkami stalowymi. Skrzydła drewniane z pokryciem płóciennym. Usterzenie poziome dwupłatowe, pionowe bez statecznika z pionowymi sterami. Całośc usterzenia drewniana, kryta płótnem. Podwozie kołowe z płozą ogonową. Załogę szybowca stanowił pilot.

  Rozpiętość [m]
   
  7,5
   
  Długość [m]
   
  5
   
  Wysokość [m]
   
  3
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  19
   
  Masa własna [kg]
   
  35
   
  Masa całkowita [kg]
   
  100
   
  Obciąż. pow. skrzydeł [kg/mkw]
   
  5,2
   
  Doskonałość [-]
   
  7
   
  Opadanie min. [m/s]
   
  1,5
   
  Prędkość lotu [km/h]
   
  36
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977