Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Wróblewski Berthaud W

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Wróblewski Berthaud W
 • Piotr Wróblewski - zamieszkały we Francji Polak zaprojektował i zbudował w wytwórni Berthaud w Ambrieu (k. Lyonu) samolot "Berthaud W".

  Konstrukcja samolotu była wzorowana na francuskim samolocie "Antoinette". W "Berthaud W" był zastosowany przekrój kadłuba i zmieniony został obrys płata.

  Budowę samolotu rozpoczęto w 1911 roku. W sierpniu tego samego roku brat konstruktora Gabriel Wróblewski wykonał na nim pierwszy lot w którym samolot wykazał dobre własności lotno-pilotażowe.

  W grudniu 1911 roku samolot był wystawiony na Salonie Lotniczym w Paryżu. Na początku 1912 roku poddano go modyfikacjom. Pokryto płótnem tylną część kadłuba i zmieniono silnik.

  W lipcu 1912 roku swój pierwszy lot wykonał na nim lot pasażerski młody chłopiec Antoine de Saint-Exupery - późniejszy znany lotnik i pisarz.

  Samolot "Berthaud W" był jednopłatem o konstrukcji metalowej. Kadłub metalowy z rur stalowych, z przodu kryty blachą aluminiową, reszta kryta płótnem. Skrzydła i stery kryte płótnem. Załogę samolotu "Berthaud W" stanowili pilot i pasażer.

  Silnik
   
  Aviatic późnej Labor
  (rzędowy)
  Moc [KM]
   
  70
   
  Rozpiętość [m]
   
  13,5
   
  Długość [m]
   
  10,5
   
  Wysokość [m]
   
  ok. 2,5
   
  Powierzchnia nośna [mkw]
   
  32
   
  Masa własna [kg]
   
  420
   
  Masa całkowita [kg]
   
  720
   
  Prędkość maks. [km/h]
   
  115
   

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977