Historia Lotnictwa Polskiego
 
     
   
     
 
 

Warchałowski VIII

 • Strona główna \ Samoloty i inne \ Warchałowski VIII
 • Samolot Adolfa Warchałowskiego będący modyfikacją Warchałowski VII.

  Na samolocie tym zdobyto nagrodę za lot wykonany 24 sierpnia 1911 roku na dystansie 345 km w czasie 36 godzin i 41 minut. Była to druga (tym razem udana) próba wykonania lotu okrężnego wokół Dolnej Austrii. Podczas I Austryjackiego Tygodnia Lotniczego (1-8 października 1911 roku) inż.Sablating, oraz Adolf i Karol Warchałowscy zdobyli sześć pierwszych nagród za najlepsze wyczyny w poszczególnych dniach tej imprezy. Startowali wówczas na dwóch samolotach dwóch Warchałowski VIII i dwóch Warchałowski VI.

  Ponadto 21 października 1911 roku Adolf Warchałowski przewiózł z Wiednia do Schwarzau skrzynię z podarunkiem ślubnym dla księcia Karola, syna Franciszka Józefa.

  Zbudowano trzy egzemplarze tej wersji.

  Samolot Warchałowski VIII miał konstrukcję drewnianą, krytą płótnem. Kadłub stanowiła drewniana kratownica usztywniona naciągami z drutu, bez poszycia płóciennego. Podwozie zbudowane było z giętych pałąków drewnianych z dwoma dwukołowymi wózkami, amortyzowanymi sznurem gumowym. Skrzydła górne o kształcie "zanonia macrocarpa" i dolne (prostokątne), miały konstrukcję dwudźwigarową krytą gumowanym płótnem. Końcówki górnego skrzydła były sprężyście wychylane, spełniając funkcję lotek. Stery kierunku (podwójny) i wysokości (pojedyńczy), były kryte płótnem. Załogę samolotu stanowili pilot i pasażer.

  Silnik
   
  Anzani
  (gwiazdowy, chłodzony powietrzem)
  Moc [KM]
   
  80
   

  Reszta parametrów jest podana w oddzielnym pliku z powodu braku wyszczególnienia ich w literaturze źródłowej dla każdego samolotu Warchałowskiego z osobna.

  Źródła:

  • Andrzej GLASS "Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939", WKiŁ, Warszawa 1977