Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

Wykonywanie kabin samolotów, cz.2

W części pierwszej wykonywania kabin samolotów ( Wykonywanie kabin samolotów, cz.1 ) zaprezentowałem możliwości wykonania wnętrza kabiny z użyciem zestawowych elemntów i wykonaniem malowania uwydatniającego dla oglądającego szkielet oraz elementy wyposażenia wnętrza.

W tej części zostanie przedstawiony ogólny zarys wykonywania detali kabiny z użyciem elementów fototrawionych, będących uzupełnieniem części zestawowych.

Przede wszystkim przed budową należy sprawdzić jakich zmian w zestawowych elementach będzie wymagało wklejenie wybranych przez sklejającego elementów dodatkowych.

Po zweryfikowaniu zmian należy usunąć wskazane detale ze stosownych elementów i przygotować dane elementy do przykelejenia elementów fototrawionych. W tym przypadku zostały przeszlifowane na gładko burty kabiny.

Przyrządy zdzieram przede wszystkim za pomocą skalpela, który miał zaokrągloną końcówkę ostrza. Po wstępnym zebraniu wypukłych detali doczyszczam powierzchnie do gładzi za pomocą wodnego papieru ściernego (użycie gradacji kolejno: 600 - 1000 - 1500).

 

Kiedy mam już wygładzone burty kabiny, pasuję "blaszki" do modelu. Jako że elementy te są bardzo delikatne to klej cyjanoakrylowy nakładam tylko na ich brzegach. Po jego wyschnięciu delikatnie przeszlifowuję małym pilnikiem iglakiem nadmiar kleju na spoinach i wykańczam wodnym papierem ściernym o gradacji 600.

Dopiero po przyklejeniu głównych elementów zabieram się za formowanie i przyklejanie drobnych dźwigienek i paneli. Jedynymi elementami jakie zostały w tym przypadku pomalowane przed przyklejeniem to: tablica przyrządów oraz charakterystyczna perforowana osłona elementów instalacji tlenowej.

 

Całe wnętrze kabiny maluję (w tym fotel) na jednolity kolor (tutaj RLM 02), drążek, panele oraz dźwigienki na kolor czarny, a tablicę przyrządów na kolor RLM 66 (podane barwy są tylko przykładem - w innych modelach mogą być wymagane inne kolory). Drobne detale za wyjątkiem tablicy przyrządów, maluję pędzlem po wcześniejszym pomalowaniu całości aerografem.

 

Weathering w kabinie zrobiłem w tym przypadku za pomocą rozcieńczonej farby akrylowej Pactra o nazwie Weathering. Nanoszę ją początkowo pędzlem, a zaraz potem przecieram krótko ściętym suchym pędzlem.

 

Po zakończeniu wszystkich prac nad poszczególnymi segmentami kabiny są one składane w całość, a następnie sklejam połówki kadłuba (chyba że mam jeszcze inne nie zakończone prace w innych częściach kadłuba).

 
     
 
 
     
  11.04.2007 © Modelarstwo PawłaP