Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
 

 
 
 
     
 

Jeep Willys MB, Italeri, skala 1:72

Jeep Willys MB, skala 1:72

Jeep Willys MB w WP na Wschodzie, Lend-Lease Act i UNRRA

Podczas II WŚ na wyposażeniu jednostek LWP (Ludowego Wojska Polskiego) były m.in. pojazdy dostarczane do ZSRR w ramach programu pomocy Lend-Lease Act (uchwalonego w marcu 1941 r. przez Kongres USA).

Wg niektórych źródeł dostarczono 49 250 samochodów Willys MA/MB, Ford GP/GPW i Bantam BRC 40.

W ramach tej pożyczki wydano łącznie 50 mld USD. Najwięcej przypadło Wielkiej Brytanii (31 mld USD), ZSRR (11-12 mld USD) i Francji (1,4 mld USD). Resztę rozdysponowano na 42 inne państwa.

Ustawa ta utraciła są ważność 21 sierpnia 1945 r.

Liczba samochodów terenowych Jeep Willys MB (pozyskanych przez ZSRR w ramach Lend-Lease Act), była także używana przez jednostki WP na Wschodzie. Oprócz tego na stanie WP na Wschodzie były używane w niewielkiej liczbie samochody Willys MA, Ford GPW, oraz Bantam BRC 40.

Jeszcze w 1943 rozpoczęto rozmowy z inicjatywy USA, Wielkiej Brytanii, ZSRR i Chin - w celu utworzenia organizacji pomocy dla krajów alianckich dotkniętych działaniami wojennymi. Skutkiem tych rozmów było utworzenie 9. listopada w Waszyngtonie organizacji United Nations Relief and Rehabilitation Administration (w skrócie UNRRA).

Ostatecznie współpracę w ramach tej organizacji podpisało 48 państw.

Działalność UNRRA obejmowała dostarczanie: leków, żywności, urządzeń przemysłowych / technicznych, rolniczych, oraz środków transportu.

Ogólna wartość towarów i żywności w pomocy udzielonej przez UNRRA liczyła 2,9 mld USD. Do Polski dostarczono towary i żywność na kwotę 474,5 mln USD (najwięcej z krajów europejskich). Dla porównania, Chinom w ramach działalności UNRRA udzielono pomocy w kwocie 535 mln USD.

Na terenie Europy UNRRA zakończyła swą działalność 31 grudnia 1946 r.

Po II WŚ - UNRRA, Polska Misja Zakupów i Willys MB

Ostatnie transporty morskie dla Polski - w ramach UNRRA - były wysłane z portów jeszcze przed 31 grudnia 1946 r. Dotarły do Polski wiosną 1947 r.

Po II WŚ - w latach 1945-49 - działała Polska Misja Zakupów. W okresie funkcjonowania na terenie Europy jednostek organizacyjnych UNRRA, PMZ w ramach współpracy pozyskiwała potrzebny sprzęt i materiały.

Samochody Willys MB segregowano w obozie zaopatrzeniowym G-25, znajdującym się w Teddington / k.Cheltenham. W obozie G-25 mieścił się główny punkt PMZ w Wielkiej Brytanii.

Ciekawostką był fakt, że podczas przygotowywania do wysyłki wybranych egzemplarzy Willys'ów, żołnierze demobilizowanych oddziałów PSZ na Zachodzie, zaoferowali swą dobrowolną pomoc.

Przygotowane samochody transportowano drogą morską do Gdyni, a stamtąd rozprowadzano je na cały kraj. Pojazdy pochodzące z południa Europy, dostarczano transportem kołowym do Pilzna, a skąd odbierali je polscy kierowcy.

Pozyskiwany sprzęt kierowano przede wszystkim do jednostek LWP i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (tzw. "bezpieka"). Jednakże pomimo tych priorytetów, duża liczba samochodów pozyskanych przez PMZ, trafiła także do użytku cywilnego.

W 1947 r. w Polsce znajdowało się ok. 25 000 pojazdów pochodzących z demobilu z USA i Wielkiej Brytanii. Wśród tej liczby tylko 3000 z nich było w stanie nowym.

W 1949 r. w Wojsku Polskim uznano samochody Willys MB za element typowego wyposażenia. Ogólnie w LWP w 1949 r., samochodów wyprodukowanych w USA było ok.60 % wyposażenia, samochodów produkcji ZSRR ok.20 %, a pozostałe 20 % stanowiły samochody z innych krajów.

Należy jednak zaznaczyć, że większość pojazdów będących w ogólnym użytku w kraju - stanowiły zdobyczne samochody poniemieckie.

Po 1950 r. rozpoczęto stopniowo wycofywać z jednostek Willys MB, a na ich miejsce wprowadzono samochody produkcji ZSRR - GAZ-67B.

W drugiej połowie lat 50-tych XX w., samochody Willys MB były już rzadkością w polskiej armii.

W użytku cywilnym

Samochody Willys będące w użytku cywilnym, były przeważnie pobieżnie remontowane. Zdarzały się także przypadki dalszego użytkowania bez remontu. Na przykładowym egzemplarzu, przejechano jeszcze 56 000 km, pomimo wcześniejszego przejechania 49 000 mil (wg stanu licznika w dniu zakupu).

Trzeba jednak zaznaczyć, że przeważająca większość Willys MB - odkupionych od LWP, została zezłomowana w latach 60-tych XX w. Wykonywano na nich tylko proste naprawy (np. u wiejskich kowali), bez robienia dokładnego przeglądu.

W latach 70-tych XX w. wyremontowano część uratowanych egzemplarzy - głównie przez grupy pasjonatów motoryzacji. Zaczęto też organizować rajdy samochodów terenowych.

Pierwszym takim rajdem była "Wiosna na Willysie" - zorganizowana w 1972 r. W 1973 r. odbyła się w Niegowie pierwsza edycja ogólnopolskiego rajdu terenowego "Polskie Safari".

W lata 80-tych XX w. uratowano resztę Willys MB pozostałych na wsiach. Obecnie sprzęt ten - po wyremontowaniu - jest używany m.in. w pokazach grup rekonstrukcyjnych i na planach filmowych.

Niestety, z racji braku dobrej obsługi mechanicznej w latach 60-tych XX w., do obecnych czasów przetrwały z dostaw UNRRA tylko nieliczne egzemplarze Willys MB.

Winieta

Winieta przedstawia samochód na postoju przed budynkiem jednostki. Nazwałem ją "Jesienny liść".
Liść na siedzeniu pasażera jest owym tytułowym "jesiennym liściem".

Nie mając fotografii rzeczywistego egzemplarza z tą rejestracją, pozwoliłem sobie na małą parafrazę modelarską. :-)

Użyte materiały źródłowe:

  • Tomasz Szczerbicki, "Pojazdy Ludowego Wojska Polskiego", wyd.Vesper, 2014
  • Tomasz Szczerbicki, "Samochody osobowe i osobowe-terenowe Wojska Polskiego 1918-1950", Oficyna Wydawnicza Almapress, Warszawa 2008
  • Jan Tarczyński, Tomasz Szczerbicki, "Samochody terenowe na ziemiach polskich", Wyd.ZP Grupa, Warszawa 2012

Opis budowy modelu

Model był budowany dokładnie w taki sam sposób jak Jeep z opisu (patrz Jeep Willys MB i 45 mm armata ppanc 53-K, skala 1:72 ). Był to drugi zestaw tego pojazdu z tego samego pudełka.

Miałem go początkowo robić jako tzw. szybki projekt, w ramach jednego forów modelarskich - i tak też zaczynałem robić fotografie z budowy - z zegarkiem.

Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72

W stosunku do poprzedniego projektu, zmieniłem jedynie podstawkę i kolor (wraz z kalkomanią).

Kolor był mieszanką dwóch emalii akrylowych XF-51 i XF-49 zmieszanych odpowiednio w proporcjach 5:8.

Model był w całości pokryty dwiema warstwami lakieru błyszczącego. Między nałożeniem tych dwóch warstw położyłem kalkomanie z tablicami rejestracyjnymi firmy ToRo Model 72D19 "Willys Jeep w polskiej służbie".

Brudzenie (zarówno pojazdu jak i bruku) wykonałem za pomocą gotowego wash'a Tamiya Panel Line Accent Color (Dark Brown) oraz Tamiya Panel Line Accent Color (Black).

W przypadku detali pojazdu, pomogłem sobie jeszcze rozcieńczalnikiem do farb olejnych w celu innego rozłożenia naniesionego pigmentu olejnego. Stosowałem technikę opisaną w Malowanie zabrudzeń, cz.1 .

Kiedy model był już gotowy i zabezpieczony lakierem półmatowym, postawiłem go na podstawce z brukiem. Dopiero teraz zacząłem dobierać odpowiednie liście, ustawienie pojazdu, oraz słupek jaki można spotkać na miejskich deptakach.

Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72

Po dobraniu położenia słupka - pomalowałem go lakierem akrylowym Pactra A37 i przykleiłem do wybranego miejsca. Liście kleiłem na małe krople akrylowego lakieru bezbarwnego.

Rynsztok wypełniłem małą strugą wody. Wodę zrobiłem z preparatu akrylowego Vallejo Still Water 26230. Tuż po jego naniesieniu położyłem na nim dwa listki płynące po powierzchni wody.

Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72

Sam pojazd przykleiłem do podstawki klejem cyjanoakrylowym. Winietka była już gotowa.

Podsumowanie

W poprzedniej relacji napisałem:

Modele użyte do winietki są proste w montażu. Zarówno Willys jak i działko 53-K pochodzą z zestawów do gier. Trochę "pluję sobie w brodę", że nie dopieściłem ich malowania.

Pamiętając ów wpis, stwierdziłem, że trzeba popracować nad moim pojazdowym warsztatem malarskim. Dało mi to pewną satysfakcję, i trochę wiatru w żagle :-).

Jako, że kiedyś robiłem rozliczenie czasu spędzonego nad modelem, postanowiłem powrócić do tej odpuszczonej przez 15 lat tradycji. W związku z tym, poniżej znajdziecie linki do odpowiednich plików, z zestawieniem czasu poświęconego na budowę modelu.

Pełny log z budowy tego modelu jest zawarty w poniższych plikach:

Lakiery - Willys Jeep

  • Tamiya XF-49 Khaki
  • Tamiya XF-51 Khaki Drab
  • Vallejo Model Air 71.057 Black
  • Revell SM330 Red
Lakiery - podstawka
  • Tamiya Medium Grey (XF-20)
  • Tamiya XF-10 Flat Brown
  • Pactra A37

Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72
Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72
Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72
Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72
Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72 Jeep Willys MB, skala 1:72
Jeep Willys MB, skala 1:72    

 
     
 
 
     
  15.10.2016 © Modelarstwo PawłaP