Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

Kleje

Kleje w moim warsztacie Do budowy modeli kartonowych najczęściej używam jako kleju podstawowego Butaprenu lub jego rosyjskiego odpowiednika "Moment-1". Kleję nimi zazwyczaj powierzchnie styku dużych elementów (np. wręgi sąsiadujących segmentów lub sklejki między dwoma elementami). Przy pewnej dozie wprawy można także stosować te kleje do klejenia na styk.

Do klejenia dużych powierzchni kartonowych szkieletów jednostek pływających biorę Wikol, który mogę spokojnie rozprowadzić szerokim pędzelkiem.

Do małych elementów kartonowych używam kleju uniwersalnego na bazie polimerów.

Kiedy chcę przykleić jakikolwiek element metalowy do plastyku lub kartonu biorę wtedy kleje cyjanoakrylowe. Najczęściej używam "Kropelki" ze względu na to że nie rozlewa się po elemencie. Rzadszy "Super Glue" jest przeze mnie używany do klejenia elementów o bardziej skomplikowanych kształtach (lepiej wypełnia zagłębienia). Można go także stosować w modelach plastykowych jako wypełniacz drobnych szczelin wymagających zaszpachlowania.

W klejeniu modeli plastykowych używam przede wszystkim kleju do polistyrenu firmy Revell, w obudowie zakończonej igłą. Mogę wtedy precyzyjnie pokrywać powierzchnie klejone klejem.

Do klejenia niedużych elementów plastykowych wybrałem klej Tamiya Cement, który w stosunkowo krótkim czasie wiąże sklejane elementy.

Bezbarwny klej dwuskładnikowy Poxipol jest przeze mnie używany jako wypełniacz dużych szczelin w modelach plastykowych. Jego zaletą jest krótki czas schnięcia i łatwość obróbki spoiny. W kartonówkach stosuję go do przyklejania elementów pracujących wytrzymałościowo (np. podwozie).

 
     
 
 
     
  24.06.2001 © Modelarstwo PawłaP