Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
 

 
 
 
     
 

Jakowlew Jak-1b, Arma Hobby, skala 1:72

Jak-1b, Arma Hobby, skala 1:72

Historia powstania, itp ...

Opis historyczny do tej wersji samolotu zamieściłem na mojej stronie Historia Lotnictwa. Zapraszam tam wszystkich zainteresowanych.

Jeszcze w latach 80-tych XX w. jedynym modelem tego samolotu był zestaw w serii Mikro 72, produkowany przez zakłady ZTS Plastyk. Od niedawna na rynku jest dostępny zestaw opracowany i sprzedawany przez polską firmę Arma Hobby.

Na potrzeby "crash-testu" przesłano mi kilka zestawów, a poniżej będzie przedstawiona budowa pierwszego z nich w wersji standard.

Wybrałem wersję malowania i oznakowania samolotu przekazanego w drugiej połowie lat czterdziestych do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Był to Jakowlew Jak-1b o numerze fabrycznym 01189 przekazany do 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego i otrzymał tam numer burtowy "1". Po remoncie dokonanym po zakończeniue działań wojennych przydzielono mu numer burtowy "107". W Muzeum Wojska Polskiego (MWP) był eksponowany w okresie styczeń 1946 r. - 1950 r.

Z racji braku zabezpieczenia eksponatu uległy znaczącemu zniszczeniu elementy drewniane konstrukcji oraz poszycie płócienne. Na podstawie takiego stanu technicznego samolot został skierowany do kasacji po zdjęciu go ze stanu MWP.

Co do koloru samolotu spekuluje się, że górne powierzchnie były prawdopodobnie malowane na kolor oliwkowo zielony. Póki co nie ma innych informacji na ten temat (i taki też przyjąłem schemat malowania modelu).

Użyte materiały źródłowe:

  • Wojciech Zmyślony, Wojciech Sankowski, Polskie Skrzydła 20 "Jakowlew Jak-1, Jak-3, Jak-7, Jak-9", wyd. Stratus 2015

Opis budowy modelu

Jako pierwsze wyciąłem połówki kadłuba i górną część płata. Po usunięciu resztek kanałów wlewowych i pojednyńczych drobnych nadlewek, złożyłem na sucho wycięte części.

Zaskoczyło mnie dobre spasowanie kadłub-skrzydło na górnej powierzchni płata. Stanowiło to zdecydowaną zachętę do kontynuowania dalszych prac przy modelu.

Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72

Po takiej przymiarce "na sucho" wyciąłem elementy wnętrza kabiny oraz je obrobiłem z bardzo delikatnych nadlewek.

W oparciu fotela pilota nawierciłem otwór w miejscu przechodzenia pasów, oraz odgiąłem według instrukcji położenie butli z tlenem znajdującej się tuż pod siedziskiem pilota.

Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72
  Jak-1b, skala 1:72  

Następnie wkleiłem elementy dżwigara i wnętrza kabiny w centropłacie, oraz przykleiłem do jednej z połówek kadłuba element w tylnej części kabiny.

Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72
  Jak-1b, skala 1:72  

Kolejnym krokiem było pomalowanie wewnętrznych powierzchni skrzydeł i kadłuba na kolor ciemnoszaroniebieski - użyłem w tym celu lakieru olejnego Model Master RAF Ocean Grey.

Detale, takie jak tablica przyrządów, elementy chłodnicy, panele przyrządów pokładowych pomalowałem na kolor czarny - Vallejo Model Air 71.057 Black.

Po wyschnięciu pomalowałem na właściwe kolory przyrządy sterowania, część manetek, oraz zaznaczyłem miękkim ołówkiem wypukłe części na tablicy przyrządów.

Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72 Jak-1b, skala 1:72
  Jak-1b, skala 1:72  

Cdn ...

Podsumowanie

Czeka na zakończenie budowy modelu ...

Lakiery

  • Model Master RAF Ocean Grey
  • Vallejo Model Air 71.057 Black
  • ...

 
     
 
 
     
  20.02.2024 © Modelarstwo PawłaP