Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

XIII Międzynarodowy Festiwal Plastikowych Modeli Redukcyjnych - Bytom 2016

Tegoroczna edycja Festiwalu Modelarskiego w Bytomiu była już nieomal tradycyjnie dobrze przygotowana pod kątem przyjęcia zawodników. Dobrze funkcjonujący system rejestracji internetowej (http://bytom-model-festiwal.pl/) oraz SMS z zaproszeniem dzień przed rozpoczęciem - były jednymi kilku z oznak tego trendu.

Dodatkowo w samym Bytomiu były rozwieszone w kilku miejscach duże billboardy informujące o zbliżającej się imprezie.

W sobotni poranek jedna z osób stała przy wejściu na halę i kierowała przyjeżdżających do odpowiednich punktów rejestracji (odpowiednio internetowej i zwykłej). Tam już odbywała się całość obsługi odbioru kart zgłoszeniowych i dokonywania opłat startowych.

Zgłoszone modele można było przygotować na części wolnych stanowisk giełdowych, oraz na kilku małych stołach dołączonych do punktu odbioru zgłoszeń internetowych na hali głównej.

Na hali stoły były ustawione w długie prostokątne sekcje z osobami, które pilnowały bezpieczeństwa wystawionych modeli. Odnalezienie odpowiedniej kategorii startowej nie stanowiło problemu i były one odpowiednio rozdzielone.

Zarówno w holu jak i na obrzeżach sali było dużo stanowisk giełdowych. Poza tym sporą część głównej hali zajmowały stoły wystawiennicze dla klubów, ustawione przy stołach konkursu.

Dla młodzieży były zrobione dwa większe stanowiska: jedno z makietą kolejkową, oraz drugie ze zdalnie kierowanymi modelami czołgów pokonujących zbudowany tor przeszkód. Zainteresowanie młodzieży było bardzo duże - co tylko świadczy o dobrym doborze tematyki pokazów.

Według statystyk umieszczonych na stronie festiwalu http://bytom-model-festiwal.pl/, zgłoszono do części konkursowej ponad tysiąc modeli. Przyjechały prace zgłoszone z Polski oraz zza granicy.

Wśród zgłoszonych prac jak zwykle dominowały te w klasie standard (czyli ready for fight/flight). Dodatkowo dało się zauważyć modele wystawiane już w ubiegłym roku m.in. na festiwalu w Łasku.

Zdecydowanie mniejsze zainteresowanie wśród zgłaszających budziła kategoria Czarne Diamenty - wymagająca zdecydowanie bardziej pracochłonnych modeli z przygotowaną dokumentacją. Więcej takich modeli można było znaleźć w kategoriach otwartych, gdzie dokumentacja nie była już wymagana.

Modele lotnicze utrzymywały w klasie standard zdecydowanie dobry średni poziom. Uwagę zwracały old timer'y, oraz modele samolotów prekursorskich. Dodatkowo duże zainteresowanie wzbudzał waloryzowany model I-22 Iryda, oraz duża replika przedwojennego radzieckiego TB-3 Zwieno.

Wśród interesujących kompozycji był m.in. atak lotniczy na okręt liniowy, oraz skok spadochronowy ze samolotu Pilatus Porter.

Wśród modeli pojazdów było dużo prac powyżej średniego poziomu. Pojedyncze modele prezentowały zdecydowanie wyższy poziom od reszty.

Nawet wśród stosunkowo słabo obsadzonych kategorii artylerii klasycznej, znalazło się też kilka "perełek".

Dioramy jak zwykle zwracały na siebie uwagę - zarówno te o tematyce cywilnej jak i wojenno - wojskowej.

W poszczególnych kategoriach przydzielano zasadniczo po trzy wyróżnienia. Jednakże w części z nich, przyznano ich mniej lub więcej niż wspomniane trzy - adekwatnie do decyzji sędziowskich.

Około 85% wyróżnień w kategoriach startowych zgadzało się z moimi typowaniami.

Zakończenie rozpoczęto punktualnie o 13:30. Wcześniej organizator pozwolił sobie na mały wstęp o 13:13 wyjaśniając część dygresji dotyczących decyzji sędziowskich. Można też było wcześniej odebrać swoje prace, okazując kupony osobom pilnującym stołów wystawienniczych.

W części oficjalnej rozdano nagrody dla juniorów i młodzików. Każdego młodego zawodnika wywoływano tylko raz, wydając od razu wszystkie przyznane wyróżnienia i nagrody w postaci zestawów do sklejania.

Ogłoszono także wyniki Euro Pucharów. Zaproszeni goście przekazali nagrody specjalne oraz te dla zawodników wyróżnionych w kategoriach Czarnych Diamentów. Każdego młodego zawodnika wywoływano tylko raz, wydając od razu wszystkie przyznane wyróżnienia i nagrody w postaci zestawów do sklejania.

Całość rozdania nagród i zakończenia tegorocznej edycji festiwalu zakończyła się około godz. 15-tej.

W stosunkowo krótkim podsumowaniu można powiedzieć, że organizatorzy w Bytomiu wypracowali sprawdzony i skuteczny sposób prowadzenia dużego festiwalu modelarskiego. Jako, że przy tak dużej imprezie, zawsze może się znaleźć więcej dygresji do pracy sędziów, poświęcono też stosowny czas na krótkie wyjaśnienia przed oficjalnym zakończeniem.

Zwrócono też uwagę na skierowanie przyjeżdżających zawodników do odpowiednich stanowisk rejestracyjnych co skróciło czas potrzebny na przyjęcie ich prac. Przez cały czas trwania imprezy przekazywano przez system nagłośnienia tylko istotne informacje.

W moim odbiorze tegoroczna edycja była bardzo dobrze dopracowana pod kątem organizacyjnym i ukierunkowana na jak najlepsze podjęcie przyjeżdzających osób.

Czegóż chcieć więcej ? :-)

Paweł Piwoński

   

 
     
 
 
     
  14.03.2016 © Modelarstwo PawłaP