Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

XV Otwarte Mistrzostwa Polski Kolekcji Modeli Redukcyjnych Toruń 2013

Piętnasta edycja Mistrzostw Kolekcji odbyła się w Klubie Zodiak tak samo jak poprzednie edycje.

Miejsce było o tyle dobrze dobrane, że w obrębie klubu były wydzielone pomieszczenia na samoobsługowy bufet (kawa i herbata ...), oraz szatnię dla zawodników i osób przybywających na wystawę.

Małe dwuosobowe biuro mieściło się tuż przy wejściu na salę z modelami. Sama sala była klimatyzowana i dobrze oświetlona.

Miejsce to było dobre pod względem organizacyjnym, ale z punktu widzenia klimatu bardziej podobało mi się miejsce na starówce Torunia - tam gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski Modeli Lotniczych - organizowane przez tę samą grupę.

Organizator zapewniał dodatkowo rezerwację zakwaterowania w ośrodku sportowym o przyzwoitym standardzie.

Same modele były ustawione na stołach przy ścianie oraz na dużych stołach ustawionych w prostokąt. Brakowało mi jedynie osób pilnujących w środku owego prostokąta i na stołach przy ścianie. Niektóre fiszki z opisem klas były wypisane ręcznie, ale w trakcie imprezy zostały one wystawione w formie estetycznego wydruku.

Modele organizatorów były wystawione na odrębnych stołach nie przeznaczonych do oceny sędziowskiej.

Na samych stołach wystawowych zabrakło mi tabliczek informacyjnych o zakazie dotykania modeli. Nie było też wydzielonego stołu na przygotowanie modeli do wystawy i wypełnienia kart startowych. Skutkowało to stawianiem pudełek z modelami na stołach wystawowych, co mogło być czasem ryzykowne.

Ogólnie organizatorzy byli otwarci na potrzeby zawodników i odwiedzających, a i atmosfera na miejscu była też bardzo przyjemna.

Brakowało mi dużego plakatu bądź bannera na zewnątrz klubu, który by informował o imprezie. W większości przyjeżdżali ludzie, którzy byli kierowani przez znajomych, bądź znali to miejsce z poprzednich edycji.

Do oceny zgłoszono ponad 60 kolekcji, skupiających ok.300 modeli.

Zawiodłem się na ogólnym poziomie kolekcji lotniczych seniorów. Jedynie kilka z nich zwracało na siebie uwagę stosownym poziomem wykonania. Wyróżniały się kolekcje śmigłowców, polskich samolotów sportowych, oraz kompozycyjnie trzy kolekcje samolotów amerykańskich i włoskich w malowaniach okazjonalnych.

Modele pojazdów bojowych w skali 1/72 oraz 1/35 były wykonane na przynajmniej dobrym poziomie i tam była duża konkurencja.

Od tego poziomu nie odstawały modele w kategoriach figurek oraz samochodów cywilnych.

Z kolekcji poza regulaminowymi klasami, zwracała na siebie uwagę grupa metalowych modeli artylerii z garnizonu poznańskiego wykonanych od podstaw. Na dobrym poziomie były także wykonane modele pancerne sci-fi.

W niedzielę nie znalazłem wywieszonej listy wyników. Klasyfikacja została ogłoszona dopiero podczas rozdania nagród.

Zakończenie imprezy przebiegało szybko i sprawnie.

Zwracało uwagę docenienie gości z Wilna. Nagrody w poszczególnych kategoriach były przyznawane za pierwsze trzy miejsca. Poza tym dysponował nagrodami specjalnymi oraz wyróżnieniami.

Organizator przygotował rezerwowe nagrody w postaci wyróżnień na dodatkowe kolekcje nie uwzględnione w regulaminie zawodów. Jedno z takich wyróżnień było przyznane m.in. za metalowe modele artylerii zrobione od podstaw.

Już po rozdaniu nagród, przy odbiorze modeli nie sprawdzano samych kuponów. Jednakże z racji stosunkowo dobrze znających się przybyłych zawodników, nie zauważyłem aby ktoś miał uwagi do ew. zaginięcia modelu.

Zaskoczyła mnie duża liczba modeli, oraz wysoki poziom wybranych kolekcji. Dobra atmosfera dodatkowo skłania mnie do odwiedzenia najbliższej edycji tej imprezy - oczywiście pod warunkiem posiadania stosownej nowej kolekcji modeli. :-)

Paweł Piwoński

     

 
     
 
 
     
  13.10.2013 © Modelarstwo PawłaP