Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
   
 
 
     
 

Piknik Historyczny Warszawa Włochy 2012

Podczas obchodów wydarzeń w warszawskich Włochach związanych z Powstaniem Warszawskim w 1944 roku, zorganizowany został 16 wrzeœnia 2012 r. Piknik Historyczny.

Całe wydarzenie odbywało się pod egidą lokalnego Domu Kultury Włochy, oraz OSP Nadarzyn.

W Parku Kombatantów odbyło się kilkugodzinne spotkanie z historią. Piknik był obstawiany przez GRH Zgrupowanie "Radosław", przedstawicieli Straży Granicznej, oraz grupę rekonstrukcyjną przy Muzeum II Korpusu w Józefowie.

Na stanowiskach GRH Zgrupowanie "Radosław" znajdowały się stoły z oryginalnymi eksponatami historycznymi, oraz pokazowa barykada powstańcza z płyt chodnikowych z obsadą, elementami wyposażenia i uzbrojenia.

Sekcja Zawiszaków z GRH Zgrupowanie "Radosław" odtwarzała Pocztę Harcerską. Osoby z tej sekcji eksponowały realnie wyposażone makiety kilku pomieszczeń, oddając klimat i specyfikę pracy dzieci udzielających się podczas działań pomocniczych w walkach powstańczych w 1944 roku.

Obok tej przyciągającej wzrok ekspozycji znajdowała się swoista kawiarnia z okresu okupacji, wyposażona w stoły i krzesła oddające klimat lat czterdziestych. Można było tam siąść i napić się herbaty.

Tuż przy kawiarence była niewielka diorama z rekonstruktorami reprezentującymi Żołnierzy Wyklętych w latach powojennych.

Swoiste tło wokalne zapewniały zespoły Projekt 44, Nowogródzkie Orły, oraz Rafał Królikowski śpiewając na estradzie pieśni powstańcze i wojenne z okresu II wojny światowej.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym przygotowano makiety ruin z powstania, gdzie malując tekturowe mury mogli się zapoznać z historią Powstania Warszawskiego dostosowaną do ich możliwości poznawczych.

Nadwiślański Oddział Straży Granicznej prezentował swój sprzęt oraz dał pokaz pracy ze szkolonym psem.

Podczas całego pikniku przedstawiciele każdej grupy wiekowej mogli znaleźć coś dla siebie. Dobre przygotowanie prezentacji grup rekonstrukcyjnych, z ukierunkowaniem się na popularyzację wśród młodzieży i dzieci dodatkowo podniosło walory imprezy. Osoby w bardziej zaawansowanym wieku były zainteresowane koncertem i częścią ekspozycji powstańczych.

Ukoronowaniem całego pikniku było odsłonięcie nowej tablicy upamiętniającej zdarzenia we Włochach z września 1944 roku.

W krótkim podsumowaniu mogę powiedzieć, że pierwszy raz widziałem tak staranne dobranie elementów w całej imprezie. Zarówno dobór miejsca jak i klimat tworzony przez poszczególne grupy rekonstrukcyjne, wraz z zespołem wokalnym i punktami zabaw dla dzieci, były ze sobą bardzo dobrze zgrane. Co prawda dobrze zorganizowana edycja imprezy, zawsze jest wyzwaniem dla organizatorów w następnym sezonie. Tym niemniej chętnie zajrzę na przyszłoroczny piknik historyczny w tej części Warszawy.

Paweł Piwoński

   

 
     
 
 
     
  29.09.2012 © Modelarstwo PawłaP