Modelarstwo Pawła Piwońskiego
 
     
  Dokumentacja | Narzędzia | Techniki | Galerie | Projekty | Nowości | Linki | Prawa autorskie

 
     
 

 
 
 
     
 

Jaguar XK 120 Roadster, Burago, skala 1:24

Jaguar XK 120 Roadster, skala 1:24

Historia samochodu

Projekt samochodu Jaguar XK 120 powstał w pracowniach projektantów w Coventry. Pierwszy samochód powstały na bazie tego projektu zbudowano w 1949 roku. Przed podjęciem produkcji seryjnej prototyp samochodu testowano z kilkoma różnymi silnikami, z których wybrano tylko dwa - 2-litrowy czterocylindrowy oraz sześciocylindrowy o pojemności 3,4 litra.

Samochód nazwano XK 120, a cyfra 120 pochodziła od rozwijanej przez niego prędkości maksymalnej. Z silnikiem o mocy 160 KM (w wersji standard) w przeciągu 10 sekund rozwijał prędkość 100 mil/h. Maksymalna prędkość wynosiła wówczas 120 mil/h (ok. 200 km/h).

Początkowe serie produkowano z aluminiowym poszyciem. Jednakże po pierwszym roku produkcji okazało się, że aluminium jest za drogie w produkcji i w 1950 roku rozpoczęto produkcję samochodu z poszyciem stalowym. Wbrew przewidywaniom samochód był przebojem na rynku i był oferowany w kilku wersjach (m.in. roadster, saloon, fixed head coupe).

Na zorganizowanych pokazach prasowych w Belgii prezentowano model XK 120 gdzie bez problemu przekraczał granicę 200 km/h.

Już w 1949 roku samochody te startowały w zawodach samochód seryjnych - British Touring Car Race na torze Silverstone. Dwa z trzech samochodów zajęły czołowe miejsca, a jednym ze zwycięskich kierowców był Bill Johnson.

W następnym roku ten sam kierowca wraz z innym kierowcą Stirlingiem Mossem, podczas przygotowań do startu w wyścigu Le Mans pobił rekord prędkości maksymalnej w jeździe non stop na francuskim torze Monthlery. Jaguar XK 120 (będący prywatną własnością Johnsona) w ciągu 24 godzin przejechał około 4000 km ze średnią prędkością 180 km/h.

Tak dobrą passę przerwał pechowy start w Le Mans, kiedy z przyczyn technicznych nie dojechał do mety żaden Jaguarów XK 120.

Do startu na zawody w Le Mans w 1951 roku przygotowano zmodyfikowany model XK 120C. Miał on wzmocnioną rurową ramę oraz aluminiowe nadwozie. Całość modyfikacji opracowano w zespole Bobba Knighta i Malcolma Sayera - byłego inżyniera z zakładów lotniczych Bristol Aeroplane Company. Dodatkowo silnik XK miał powiększoną średnicę gniazd zaworów wylotowych, oraz zmieniony rozrząd i gaźniki.

Po ww. zmianach konstrukcyjnych samochód bez problemów osiągał prędkość 240 km/h, co m.in. pozwoliło na odniesienie sukcesu w Le Mans w 1951 roku przez zespół Stirlinga Mossa. Jaguar C type prowadzony przez samego Mossa był który po 16 latach niepowodzeń sięgnął po zwycięstwo w tym najsłynniejszym torowym wyścigu świata.

W poniższej galerii można obejrzeć zdjęcia mojego modelu tego samochodu.

Opis modelu

Model jest bardzo prosty w budowie. Jego składanie w zasadzie można robić z zamkniętymi oczyma.

Jaguar XK 120 Roadster, skala 1:24 Jaguar XK 120 Roadster, skala 1:24 Jaguar XK 120 Roadster, skala 1:24
Jaguar XK 120 Roadster, skala 1:24 Jaguar XK 120 Roadster, skala 1:24  

 
     
 
 
     
  26.12.2002 © Modelarstwo PawłaP